Ponowne wpisanie ciągnika rolniczego wykreślonego z bazy CEPIK jest banalnie proste.arch red.
StoryEditorPRAWO

Jak zarejestrować ciągnik, który został wyrzucony z CEPIK?

19.06.2024., 16:00h
Wielka czystka w systemie CEPIK dotknęła również ciągniki rolnicze. Nie wszystkie, tylko te uznawane za "martwe dusze". Jak takie pojazdy mogą powrócić do bazy danych i legalnie jeździć po drogach publicznych?

Jak ponownie zarejestrować ciągnik, który automatycznie został wyrzucony z bazy CEPiK?

Wielkie czyszczenie bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców za nami. Dla niektórych kierowców, właścicieli rolników, to problem, bo ich pojazdy mogły zostać wykreślone z ewidencji. Czy taki pojazd można użytkować? Czy ta "martwa dusza" nadaje się jeszcze do legalnego używania na drogach publicznych? Odpowiedź w obu przypadkach jest twierdząca.

Te ciągniki rolnicze mogą w dalszym ciągu być użytkowane, ale aby mogły poruszać się drogami publicznymi, muszą przejść odpowiednią procedurę, niespecjalnie skomplikowaną i doskonale znaną każdemu posiadaczowi samochodu czy innej maszyny.

Muszą spełnić wymogi przepisu art. 71 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W praktyce oznacza to zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz przejście z wynikiem pozytywnym badania technicznego dopuszczającego pojazd do ruchu.

Z dokumentami potwierdzającymi oba powyższe można udać się do wydziału komunikacji i ponownie zarejestrować wykreślony z bazy pojazd rolniczy.

image
zmiana prawa

Tysiące ciągników automatycznie wyrejestrowanych z CEPiK. Kogo to dotyczy?

Dlaczego oczyszczono CEPIK?

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania skutków kradzieży tożsamości, decyzje o rejestracji pojazdów wydane przed dniem 14 marca 2005 roku wygasły, jeśli pojazdy te nie spełniły określonych warunków.

  • pojazdy bez ważnego okresowego badania technicznego.
  • pojazdy bez obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC), jeżeli brak ten trwał dłużej niż 10 lat przed dniem wejścia w życie ustawy.
  • decyzje o rejestracji pojazdów wydane przed dniem 14 marca 2005 roku.

Jak zarejestrować ciągnik dopiero co kupiony?

Sprawa rejestracji kupionego ciągnika, czy to nowego, czy używanego, nie jest znacząco inna od tej, w której rejestrujemy ponownie wykreślony z bazy ciągnik.

Najpierw trzeba wypełnić wniosek o rejestrację ciągnika i dołączyć do niego szereg dokumentów (umowę kupna-sprzedaży, polisę OC, ważne badanie techniczne) oraz tablicę rejestracyjną (jeśli ciągnik był kupiony jako używany).

Jeśli urzędnik stwierdzi, że wszystko się zgadza i nie ma nieprawidłowości, wyda tymczasowe pozwolenie na użytkowanie, a w ciągu 30 dni od tego momentu zostanie wygenerowany właściwy dowód rejestracyjny dla ciągnika rolniczego.

Całkowity koszt rejestracji nowego ciągnika rolniczego to 120 zł. Inaczej to się kształtuje, gdy rejestrujemy używany traktor. Wówczas opłaty są inne i wynoszą odpowiednio:

  • 80 zł - za przerejestrowanie bez zmiany tablic (ciągnik z tego samego powiatu);
  • 66,50 zł - za przerejestrowanie bez zmiany tablic (ciągnik spoza powiatu);

Michał Czubak

fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 04:53