pixabay
StoryEditorTechnika rolnicza

Przegląd techniczny ciągnika i samochodu zdrożeje! Ile zapłacimy?

18.06.2024., 16:30h
Stawki za badanie techniczne samochodu czy ciągnika rolniczego od wielu lat się nie zmieniły. Niewykluczone, że ulegną aktualizacji jeszcze w tym roku! Jakie mogą być koszty przeglądu technicznego?

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu? 

Stawki przeglądu pojazdów nie zmieniły się od 20 lat. Badanie techniczne to następujące koszty:

  • samochodu osobowego: 98 zł, 
  • motocykla: 62 zł, 
  • ciężarówki: 153 zł,
  • auta wyposażonego w instalację gazową: 162 zł
  • ciągnika rolniczego: 63 zł,
  • przyczepy rolniczej: 40 zł do 1,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej, 50 zł powyżej 1,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej, 70 zł powyżej 6 ton dopuszczalnej masy całkowitej.

A warto pokreślić, że w 2004 roku płaca minimalna wynosiła jedynie 824 zł, obecnie 4242 zł. To dlatego eksperci ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK) chcieliby, aby stawki poszły w górę, do ok. 500 zł. Wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz tak skomentował sprawę:

– W Ministerstwie Infrastruktury są prowadzone analizy mające na celu ocenę zasadności rozpoczęcia prac zmierzających do zmiany tabeli opłat za badania techniczne pojazdów, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Przeczytaj także: Jakie części w kombajnie sprawdzić i wymienić przed żniwami?

Przegląd samochodu i ciągnika w 2024 roku: jaki koszt?

Kwota dochodząca do 500 zł jest wysoka, właściciele stacji kontroli pojazdów podają inną – 246 złotych brutto. W serwisie dziennik.pl pojawił się komentarz Marcina Barankiewicza z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP): 

– Podczas rozmów w ministerstwie wskazaliśmy, że mając na uwadze zadania jakie wykonują stacje kontroli pojazdów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, aby robić to skutecznie, to badanie techniczne samochodu osobowego powinno kosztować 246 zł brutto. Według nas w ustawie Prawo o ruchu drogowym powinien także pojawić się mechanizm corocznej automatycznej waloryzacji wysokości opłat za badania o wskaźnik inflacji za rok poprzedni, żeby zapobiec sytuacji z którą mamy do czynienia obecnie, tzn. zamrożoną wysokość opłat za badania od 20 lat. Myślę, że w sprawie zmian możemy liczyć na konstruktywny dialog z resortem i współpracę – ocenił ekspert. Badanie techniczne w nowej odsłonie być może zacznie funkcjonować w drugiej połowie 2024 r.

Przeczytaj także: Rolnicy chcą, żeby badania techniczne opryskiwaczy były ważne przez 5 lat

Jakie zmiany w zakresie przeglądu pojazdów czekają nas w 2024 roku?

Nowe stawki to nie wszystko. Co jeszcze może się zmienić? Przede wszystkim nastąpi wdrożenie cyfrowego zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym. I tu do woli, według potrzeb – kto musi, mógłby wydrukować sobie ten dokument z systemu mObywatel. Ta zmiana pociąga następną – a mianowicie brak obowiązku okazywania papierowego zaświadczenia o przeglądzie w wydziałach komunikacji. Innym ułatwieniem byłaby identyfikacja pojazdu przed badaniem technicznym na podstawie danych z CEPiK, w ramach cyfrowego obiegu wszystkich dokumentów. Kolejne novum to fotografowanie samochodu podczas badania technicznego i przesyłanie zdjęć do CEPiK. Takie działanie ma podwyższyć jakość badań technicznych, zdjęcie stanowiłoby np. dowód obecności pojazdu na badaniu. Ale nie tylko. Byłoby cenną informacją na temat stanu auta. Chodzi o fotografie drogomierza z przebiegiem auta, przodu i tyłu pojazdu oraz jego dwóch boków.

Przeczytaj także: Przegląd ciągnika w gospodarstwie niby możliwy, ale w praktyce bez szans. Dlaczego?

 

oprac. Angelika Drygas, Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 18:55