Ta koncepcja autonomicznej ładowarki kołowej ma być przyszłością powtarzalnych prac załadunkowych.Bobcat
StoryEditorŁadowarki autonomiczne

Bobcat pokazał autonomiczną ładowarkę RogueX2. Bez kabiny i hydrauliki [WIDEO]

31.01.2024., 13:00h
Podczas targów Intermat 2024 we Francji firma Bobcat zaprezentowała elektryczny model ładowarki kołowej RogueX2 (czyli Łotr X2) bez kabiny. Jak się sprawdza?

Autonomiczna ładowarka kołowa od Bobcat

Podczas ubiegłorocznych targów Conexpo w Las Vegas swoją prezentację miała koncepcja RogueX, na której podstawie została stworzona najnowsza ładowarka autonomiczna od Bobcat. RogueX2 jest w pełni elektryczna dzięki akumulatorowi litowo-jonowemu, elektrycznemu układowi napędowemu oraz elektrycznie zasilanej kinematyce podnoszenia i przechylania bez hydrauliki, które przekładają się na zerową emisję spalin.

Dlaczego powstały maszyny koncepcyjne RogueX2 i RogueX?

Twórcy maszyn koncepcyjnych RogueX2 i RogueX specjalnie nie uwzględnili w projekcie kabiny w celu zaradzenia niedoborom siły roboczej i konieczności znalezienia pracownika do kierowania ładowarkami. Modele ładowarek stanowią również szablon tego, w jaki sposób można projektować i optymalizować maszyny robocze przyszłości pod kątem nowych technologii.

Jak jest zbudowana RogueX2?

Ładowarka RoguX2 nie ma silnika spalinowego, ponieważ zastąpiono go elektrycznym układem napędowym, zapewniającym właściwą moc. W tym modelu nie ma również hydrauliki, dzięki czemu nie jest konieczne uzupełnianie płynów, a emisja spalin ulega redukcji. Ponadto minimalizowane są również hałas i ryzyko zanieczyszczania środowiska.

Jaka jest różnica pomiędzy RogeuX a RogeuX2?

Jak wskazuje producent, oryginalny RogeuX został zaprojektowany na gąsienicach i wykorzystuje zaawansowaną kinematykę grupy roboczej. Natomiast do projektu i budowy RogeuX2 wprowadzono koła w celu optymalizacji czasu pracy akumulatora elektrycznego. W Rogeux2 zamontowano również silniki osiowe, zapewniające maszynie niesamowitą siłę uciągu, dzięki czemu ładowarka sprawdzi się w pracy związanej z kopaniem i nie tylko.

– Te patenty reprezentują coś więcej niż tylko nowe funkcje maszyny – pokazują, jak łamiemy zasady, aby zdefiniować nowe doświadczenie zawodowe – powiedział Joel Honeyman, wiceprezes Doosan Bobcat ds. globalnych innowacji.

Sprawdź, jakie ładowarki teleskopowe na prąd oferuje Claas, Kramer czy JCB?

image
Maszyny rolnicze

Taczka na prąd i nowości od Makity ciekawe dla rolnika

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Profitechnika.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 07:08