StoryEditorInne maszyny

Gigantyczny rozrzutnik Euromilku ma mieć 40 ton ładowności

06.02.2023., 10:02h
Trzy osie jezdne, ponad 13 metrów długości i ładowność do 36 ton! Firma Euromilk zaprezentowała w Poznaniu na targach Polagra Premiery 2023 gigantyczny rozrzutnik Buffalo RXX 3690 HD+, który powstał na prośbę Gospodarstwa Rolnego Szmurło. Maszyna zapowiada nowy typoszereg rozrzutników Euromilku, który będzie oparty na pięciu modelach. Największa maszyna w gamie ma mieć cztery osie jezdne i (uwaga) 40 ton ładowności. Nikt w Polsce jeszcze nie zbudował tak kolosalnej maszyny.

"Pancerny" rozrzutnik z Euromilku. W co jest wyposażony?

Wiele elementów prezentowanego tutaj rozrzutnika zostało przewymiarowanych w stosunku do wymagań, czyli są mocniejsze w porównaniu do rzeczywistych potrzeb. Dzięki temu maszyna jest niezwykle wytrzymała – Robert Szepietowski, dyrektor handlowy firmy Euromilk, wskazuje na rozrzutnik Buffalo RXX 3690 HD+. – Wystarczy spojrzeć na zastosowaną przekładnię napędu adapteru francuskiej firmy Sisp, która jest w stanie przenieść do 400 KM. Żaden z europejskich producentów rozrzutników nie stosuje w swoich maszynach tak mocnych przekładni. Na świecie takie rozwiązanie można znaleźć wyłącznie w maszynach amerykańskich firm.

Wysoka wytrzymałość rozrzutnika dzięki stali Hardox

Wytrzymałość rozrzutnika ma gwarantować również wykonanie skrzyni ładunkowej z trudnościeralnej stali Hardox. Na podłogę użyto blach grubości o 4 mm, natomiast ściany uformowano z arkuszy o grubości 3 mm. Na dnie skrzyni porusza się przenośnik podłogowy składający się z czterech łańcuchów połączonych listwami. Producent twierdzi, że ten element też będzie niezwykle trwały, a ma to gwarantować zastosowanie wykonanych z Hardoxu kół przenośnika oraz łańcuchów 18x64 mm o zrywalności 33 ton.

  • Przekładnia napędu adapteru francuskiej firmy Sisp jest w stanie przenieść nawet 400 KM

Przenośnik jest napędzany dwoma przekładniami firmy Sisp, zamocowanymi po obu stronach maszyny. Transportowany nim materiał jest kierowany na pionowy dwubębnowy adapter. Konstrukcyjnie każdy z jego bębnów jest zbudowany tak, że posiada po 4 zwoje wykonane z blachy o grubości 15 mm. Do ich krawędzi są przykręcone noże rozdrabniające i wyrzucające. Łącznie na jednym bębnie jest ich 25 sztuk. Noże są wykonane z trudnościeralnej stali Hardox i mają 12 mm grubości. U podstawy bębnów znajdują się talerze o średnicy 1080 mm z czterema wymiennymi łopatkami.

Robert Szepietowski

  • Robert Szepietowski

Adapter mierzy 2,13 metra szerokości i – jak podkreśla Robert Szepietowski – jest najszerszy, jaki do tej pory powstał w naszej firmie. Jest też najbardziej wytrzymały, bo ścianki wałków mają tutaj 8 mm grubości, czyli są o 1 mm grubsze w porównaniu do najmocniejszych wałków adaptera, jakie do tej pory zbudowaliśmy. Zmniejszyliśmy natomiast przekrój wałków do 178 mm, co ma poprawić dystrybucję materiału.

Najnowszy rozrzutnik obornika Euromilk Buffalo RXX 3690 HD+ nie tylko do wywożenia obornika

Maszyna nadaje się nie tylko do wywożenia obornika. Dzięki zastosowaniu centralnego deflektora z dodatkowym zsypem będzie można ją wykorzystać do wysiewu wapna. Będzie nadawała się również do odwożenia z pola zielonki z traw czy kukurydzy. Aby móc przewozić więcej materiałów objętościowych możliwe będzie dołożenie pełnych, otwieranych hydraulicznie, nadstawek mających 60 cm wysokości.

Wyposażenie dodatkowe będą stanowiły deflektory boczne, które są otwierane hydraulicznie i posiadają system mechanicznego uchylania części dolnej. Pełnią one m.in. funkcję regulacji szerokości wyrzucania obornika. Na wyposażeniu będzie mogło się znaleźć również sterowanie elektroniczne rozrzutnikiem niemieckiej firmy Jetter. Wyposażeniem dodatkowym będzie także system wagowy. Dodam, że niedawno odwiedziłem odbywające się w Wielkiej Brytanii targi Lamma Show 2023 i na tej wystawie praktycznie co drugi prezentowany rozrzutnik posiadał system wagowy – dodaje Robert Szepietowski.

Rozrzutnik ma dwie przekładnie boczne

  • Rozrzutnik ma dwie przekładnie boczne

Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: Przemysław Staniszewski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 18:29