StoryEditorZarządzanie stadem

Buhaj zamiast inseminacji: jakie są korzyści krycia naturalnego krów?

17.06.2021., 15:06h
Renacie i Janowi Grubalskim wystarczyła dekada – bo tyle minęło od czasu naszej ostatniej wizyty w ich gospodarstwie – by zwiększyć produkcję mleka prawie trzykrotnie. – Czas pokazał, że produkując mleko bez inwestycji za miliony złotych, można mieć przychody i satysfakcję ze swojej pracy, o czym przekonała się nasza rodzina – podkreśla Jan Grubalski.

Dlaczego hodowcy wolą krycie naturalne?

Hodowcy planują dalszy rozwój gospodarstwa, w miarę możliwości dokupują kolejne hektary zwiększając bazę paszową. – Od wielu lat bazujemy wyłącznie na własnych jałowicach, co zapewnia nam niższe nakłady jednostkowe na wymianę brakowanych krów – zaznacza hodowca.

Zwiedzając oborę wypatrzyliśmy dumnie przechadzającego się w boksie buhaja. Został zakupiony z gospodarstwa w Cieszymowie.

Wszystkie nasze jałówki i krowy kryte są naturalnie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie pod kątem skuteczności zacieleń. Ponadto krycie naturalne od lat pozwala nam uniknąć chorób takich jak BVD i IBR. Nie żałujemy więc pieniędzy na podniesienie wartości hodowlanej naszych zwierząt. W przypadku zakupu buhaja do rozrodu, istotne jest sprawdzenie aktualnych badań weterynaryjnych i dokumentów hodowlanych. Dla nas ważny jest również kaliber zwierzęcia, który ograniczy ryzyko trudnych porodów, gdyż kryje zarówno jałówki, jak i krowy. Jak rodzą się cieliczki bardzo się cieszymy, jak byczki – kierujemy na opas. Z doświadczenia muszę przyznać, że naturalne krycie sprawdza się doskonale – informuje Jan...
Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 01:06