StoryEditorRynek mleka

Czy Arla i FrieslandCampina wejdą na polskie tereny skupowe?

06.01.2023., 13:01h
Obecnie najistotniejszym czynnikiem determinującym wartość mleka kupowanego przez firmy mleczarskie jest skład mleka. To właśnie wzrost zawartości tłuszczu i białka wpływa na rosnącą cenę mleka w skupie.  

Eksport w całej Unii Europejskiej staje się coraz mniej rentowny

Dane z Unii Europejskiej, a ściślej rzecz biorąc, przekazane przez Obserwatorium Rynku Mleka (ORM) działające przy Komisji Europejskiej (KE) wskazują, że w listopadzie 2022 r. odnotowano przeciętny wzrost ceny mleka w skupie na poziomie 1,01%, osiągając tym samym pułap 0,573 euro za kg (2,76 zł netto za litr). Z kolei wartość mleka wyrażona w ekwiwalencie eksportowych produktów masowych (odtłuszczonego mleka w proszku i masła) wyniosła 0,562 euro za kg (2,71zł za litr). Widzimy zatem, że eksport w całej Unii Europejskiej staje się coraz mniej rentowny, przegrywając w tym zakresie konkurencję z zyskami osiąganymi ze sprzedaży artykułów mleczarskich na rynku Starego Kontynentu.

Oczy skierowane w stronę Chin

Rynek mleka potrzebuje więc natychmiastowego impulsu popytowego, czyli przede wszystkim większej aktywności handlowej ze strony Chin. Przejdźmy zatem do dwóch prawdopodobnych scenariuszy na nadchodzący nowy rok. Scenariusz optymistyczny zakłada wzrost cen artykułów mleczarskich na rynku światowym. Oczekujemy, że Chiny, po obserwowanym od wybuchu wojny w Ukrainie spadku imp...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 20:16