StoryEditorRynek mleka

Czy cena skupu mleka w Polsce znacząco odbiega od niemieckiej czy duńskiej?

21.01.2021., 18:01h
Cena mleka dla hodowców krów mlecznych decyduje nie tylko o tym czy pozostawać przy tej gałęzi produkcji, ale również czy ją rozwijać. Ile za litr mleka otrzymują jego producenci w Niemczech, Danii i w Holandii? Jak to się ma do polskich cen skupu mleka?

Jak płacą polskie mleczarnie za mleko w porównaniu do innych krajów?

Według obliczeń GUS, w listopadzie 2020 r. za 1 l mleka w skupie płacono w Polsce średnio 1,4998 zł/l (1,456 zł/kg), jest to więcej zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 3,7%), jak i z listopadem 2019 r. (o 8,5%). Wartość ta jest ceną netto.

W odniesieniu do cen w innych krajach członkowskich UE, to na podobnym poziomie co polskie mleczarnie, płacili za mleko w listopadzie ub. r. zarówno duńscy, jak i niemieccy przetwórcy. Jak wskazują dane z Komisji Europejskiej, cena netto mleka surowego o rzeczywistej zawartości tłuszczu i białka płacona producentom mleka w Polsce wyniosła w listopadzie ub.r. 34,51 eurocenta/kg, natomiast w Danii była zaledwie o 0,41 eurocenta/kg wyższa niż w Polsce, a w Niemczech o 0,54 eurocenta/kg wyższa. Należy podkreślić, iż w tym porównaniu posłużono się średnią ceną bez rozgraniczenia na parametry jakościowe oraz wielkość dostawy. Analizując ceny skupu, jakie płacą dostawcom polscy przetwórcy, trzeba mieć na uwadze, iż ich rentowność wynosi zaledwie 1–3%, za zachodnią granicą jest zgoła inaczej, tutaj rentowność sięga nawet 10%. ...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 11:40