StoryEditorCielęta

Po czym poznać, że cielę jest zdrowe?

02.03.2023., 09:03h
Bezproblemowy poród cieszy, jednak zaraz po nim zadajemy sobie pytanie – czy nowo urodzone cielę jest zdrowe. Możemy to sprawdzić prowadząc, zalecany przez specjalistów, monitoring cielęcia.

Jak powinno się zachowywać zdrowe cielę zaraz po urodzeniu?

Zdrowo urodzone cielęta zwykle szybko podnoszą głowę i przyjmują pozycję leżącą na mostku. Próbują się podnieść i wstać po kilku, kilkunastu minutach. Zdarza się jednak, że pozostają w pozycji leżącej lub nie są w stanie samodzielnie wstać. Jeżeli do tego mają niską masę urodzeniową to oznacza, że urodziły się z tzw. syndromem słabego cielęcia i konieczna jest ukierunkowana opieka lekarza weterynarii. Aby mieć pewność, że nasze cielęta urodziły się zdrowe i dobrze wejdą w okres odchowu, warto obserwować je po urodzeniu i szybko reagować na jakiekolwiek anomalia.

Przede wszystkim należy zacząć od zmierzenia temperatury ciała w odbycie. Jeżeli wynosi ona 37,7–38,3 °C oznacza to dobry wynik. Naturalna i fizjologiczna jest wyższa temperatura w godzinę po urodzeniu, która wynosi 38,8°C. Prawidłowa liczba oddechów powinna wynosić 50–60/ minutę, a tętno 115–140 na minutę. Im mniejsze jest cielę, tym tętno większe, jednak wraz z wiekiem tętno maleje.

Zwróć uwagę na śluzawicę i uszy cielęcia

Warto zwrócić uwagę na śluzawicę. Cielęta zdrowe mają wilgotną i zimną śluzawicę, jeżeli występują problemy zdrowotne, pojawia się gęsta wydzielina. O stanie zdrowia wiele powiedzieć nam mogą również uszy. Normalna, czyli pozioma pozycja uszu wskazuje, że cielę jest zdrowe. Gwałtowne ruchy głową lub uszami sygnalizują już zbliżające się problemy. Z kolei, jeśli u cielęcia zaobserwujemy lekkie, jednostronne opuszczenie ucha lub opuszczenie głowy lub/i obu uszu jednocześnie, to oznacza, że choroby wirusowe są już w cielętniku i nawet gdy osesek jeszcze nie choruje to pewne jest, że tak się niebawem stanie.

Aby mieć pewność, że nasze cielęta urodziły się zdrowe i dobrze wejdą w okres odchowu, warto obserwować je po urodzeniu i szybko reagować na jakiekolwiek anomalia

  • Aby mieć pewność, że nasze cielęta urodziły się zdrowe i dobrze wejdą w okres odchowu, warto obserwować je po urodzeniu i szybko reagować na jakiekolwiek anomalia

Biegunka jest zawsze niebezpieczna dla młodego cielęcia

Najczęstszą przyczyną upadków cieląt są biegunki i właśnie dlatego ocena jego odchodów jest bardzo ważnym wskaźnikiem. Nieuformowane i nie całkowicie strawione odchody wskazują na czynnik, który stan taki spowodował. Gdy biegunka już się pojawi, nie warto czekać na laboratoryjne wyniki badania kału. Zdecydowanie lepiej jest zaopatrzyć się w terenowy test do identyfikacji najczęstszych patogenów, wywołujących biegunki u cieląt w okresie do pierwszego miesiąca życia.

Test pozwala wykryć: bakterie Escherichia coli, wirusy rota i koronawirusa oraz pasożyt Cryptosporidium. Wynik badania stwierdzający, z którym z czterech najczęściej wywołujących biegunkę patogenów mamy do czynienia, hodowca otrzymuje już po około 10 minutach. Do wykonania testu potrzebna jest tylko niewielka ilość kału pobranego bezpośrednio z odbytu. Od tego, jaki rodzaj patogenu wywołuje biegunkę zależy dalsze leczenie.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2023 na str. 55. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. kwiecień 2024 19:43