Wizytówka gospodarstwaJózef Nuckowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnicy z Mazowsza zrezygnowali z balotów na rzecz kiszonki na pryzmach. Jak oceniają zmianę?

06.10.2023., 15:30h
Ewa i Wiesław Bieniasowie utrzymują krowy w systemie uwięziowym, a młodzież na głębokiej ściółce ze słomy. Hodowcy podkreślają zalety tego systemu utrzymania i potwierdzają, że problemy z kończynami zaczynają się, gdy zwierzęta przechodzą na stanowiska.

Nie ma dla krów nic lepszego od głębokiej ściółki

W gospodarstwie państwa Bieniasów nie da się krótko odpowiedzieć na pytanie, z którego roku pochodzi obora dla krów mlecznych. Jej najstarsza część została wybudowana w latach 60., następnie była ona modernizowana i dwukrotnie rozbudowywana, a dodatkowo, w części stodoły powstały kolejne stanowiska dla krów. Obecnie w całym obiekcie łącznie znajduje się 68 stanowisk. Młodzież utrzymywana jest luzem na głębokiej ściółce ze słomy.

Jest to najlepsze rozwiązanie dla bydła, które utrzymywane w tym systemie nie ma żadnych urazów ani problemów z nogami. Zaczynają się one dopiero na stanowiskach. Staramy się więc przeprowadzać jałówki wcześniej do obory, by przyzwyczaiły się do twardszego podłoża jeszcze przed wycieleniem – wyjaśniają hodowcy.

W gospodarstwie od dekady pracuje wóz paszowy Sano o pojemności 8 m3.

Wóz zrobił się już trochę za mały w stosunku do wielkości utrzymywanego pogłowia, a niestety, większy nie zmieściłby się we wszystkich korytarzach obory. Wyższy nie zmieściłby się w części stropowej, a nie może być też dłuższy ze względu na ograniczony wyjaz...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 09:19