StoryEditorŻywienie krów

Im lepsze przyrosty cieląt, tym większa wydajność w przyszłości

13.06.2018., 15:06h
Im lepsze są przyrosty cieląt od urodzenia do odsadzenia, tym większej wydajności mleka możemy się później spodziewać i dłuższego okresu użytkowania. Im więcej cielę pobiera paszy starterowej i im mniej choruje, tym większa późniejsza wydajność mleczna.

Intensywny odchów młodzieży

Według dr. Alexa Bacha znakomitego żywieniowca z Hiszpanii jałówki powinny być zacielane w wieku 400 dni i w tym czasie powinny ważyć około 400 kg. Uzyskanie takich parametrów odchowu możliwie jest tylko w przypadku znaczącego zintensyfikowania odchowu młodzieży.

Dr Bach zaleca, aby cielęta otrzymywały tyle preparatu mlekozastępczego, by przyrosty dzienne wynosiły ponad 0,8 kg w ciągu pierwszych 63 dni życia. Jałówki wykazujące wysoki przyrost w pierwszych 65 dniach kosztują hodowców co prawda więcej przy odchowie, ale w przyszłości dają więcej mleka. Obecnie najbardziej preferowanym modelem odchowu cieląt jest program skrócony ze zwiększonymi dawkami – 8–10 litrów pójła dziennie. Oznacza to, że w odchowie stosujemy bardzo duże dawki wysokobiałkowego preparatu mlekozastępczego (1–1,25 kg) proszku/dzień, do 7–8 tygodnia życia.



  • Przyrost masy ciała na poziomie 1 kg dziennie w okresie przed osiągnięciem dojrzałości płciowej jest dla jałówek  korzystny, ale pod warunkiem, że będzie zapewniona wystarczająca ilość dobrej jakości paszy

Uważać na biegunki i stres odsadzeniowy

Stosowanie tego modelu odchowu przyspiesza wiek pierwszego wycielenia i daje szansę na większą wydajność mleczną w przyszłości. System ten nie jest jednak bez wad, bo przez większą ilość pójła, jeżeli dobrze nie dopilnujemy osesków, możemy mieć większą ilość biegunek oraz przy mniejszym pobraniu pasz stałych po odsadzenieu może wystąpić tzw. stres odsadzeniowy. Niezwykle ważne jest, aby w momencie odsadzenia cielę pobierało 1 kg mieszanki treściwej typu starter.

Badania dowiodły, że podawanie cielętom przed odstawieniem od mleka sieczki z pasz objętościowych o długości ok. 2 cm może zwiększać całkowite pobranie paszy nawet o 280 g na dobę.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 12:52