StoryEditorCielęta

Jak stres podczas odsadzania cieląt wpływa na późniejszą produkcję?

02.11.2021., 16:11h
W życiu krowy mlecznej są dwa momenty, które mogą mieć ogromne znaczenie dla przyszłej produkcji mleka. Jeden to oczywiście okres przejściowy; drugi, który może być bardziej zaskakujący, to okres odsadzania.

Cielę zaczyna zmieniać się w przeżuwacza w 4 tygodniu życia

Oba te okresy są stresujące dla zwierzęcia i stanowią wyzwanie dla hodowców. Cielę rodzi się jako zwierzę monogastryczne, jednak już w wieku 4 tygodni cielę zaczyna „przekształcać się” w przeżuwacza, którym się stanie.

Powszechnie wiadomo, że spożycie ziarna starterowego ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i wzrostu żwacza. Dostępność i pobranie świeżej wody jest bezpośrednio skorelowana ze spożyciem ziarna. Równie ważne może być wysokiej jakości siano, jednak długość jego cząstek powinna być utrzymywana na poziomie 5–7,5 cm. Przy czym trzeba pamiętać, że zbyt dużo siana może ograniczyć pobranie ziarna. Sugerowano, że stosunek ziarna do siana (wagowo) wynoszący 8:1 jest idealny, aby zapewnić odpowiedni poziom energii w okresie rozpoczynania podawania cielętom pasz objętościowych. Pomiędzy 4–8 tygodniem życia populacje drobnoustrojów w żwaczu zaczynają się stabilizować, a do 8 tygodnia celem hodowcy jest posiadanie cielęcia, które od urodzenia co najmniej podwoiło masę ciała.

Cielę podczas odsadzania poddawane jest licznym czynnikom stresowym

Wiele ...

Pozostało 64% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 11:05