StoryEditorchoroby krów

Kryptosporydioza u cieląt - rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

15.10.2019., 14:10h
Pierwsze zakażenie pierwotniakami z rodzaju Cryptosporidium zostało opisane dopiero w 1976 roku. Do dziś pasożyt ten występuje w ponad 100 krajach świata, wykazując bardzo duży stopień inwazyjności. Znanych jest ponad 20 gatunków pasożyta, przy czym najbardziej rozpowszechnionym jest Cryptosporidium parvum. Wywołuje on biegunkę, najczęściej między 3. a 28. dniem życia cielęcia, a inwazja trwa około 14–20 dni.
Cryptosporidiae są to pierwotniaki należące do kokcydiów, których cykl rozwojowy składa się ze stadium płciowego i bezpłciowego. Pierwotniaki te są bezwzględnie wewnątrzkomórkowymi pasożytami, z niezwykle odpornymi na działanie czynników środowiska oocystami, o wielkości 4–6 mm.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Najbardziej rozpowszechnionym (ponad 90 typów) jest C. parvum, bowiem obejmuje kilka populacji o różnych genotypach i odmiennej specyfikacji gatunkowej. Składa się na niego genotyp wyłącznie antropontyczny (ludzki), genotyp zoonotyczny (występuje u ludzi, ale również u przeżuwaczy) oraz występujące u myszy, świni, psów i innych. Wszystkie wymienione genotypy C. parvum mają podobną morfologię oocyst i są trudne do rozpoznania pod mikroskopem. W większości doniesień, główną przyczyną zachorowań jest spożycie wody lub paszy zawierającej oocysty. Cryptosporidium jest pierwotniakiem jelitowym, wewnątrzkomórkowym wywołującym biegunkę u ludzi i zwierząt. Należy zaznaczyć znaczne zróżnicowanie z innymi kokcydiami, bowiem C. parvum jest mniejsza gabarytowo od pozostałych kokcydiów. W przypadku cieląt najnowsze badani...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 13:34