StoryEditorCiekawostki

Które legowiska najczęściej wybierają krowy?

13.05.2022., 11:05h
Okazuje się, że krowy starsze, bardziej doświadczone, z dużą liczbą porodów preferują boksy legowiskowe zlokalizowane w pobliże stołu paszowego i obszaru dojenia.

Które boksy legowiskowe preferują krowy?

Nowe badanie przeprowadzone przez Szwedzki Uniwersytet Nauk Rolniczych pokazuje, że niektóre boksy w oborze są bardziej popularne niż inne. Krowy, które kilkakrotnie się cieliły, częściej zajmują stanowiska w pobliżu miejsca karmienia i stacji udojowej, przy czym stanowiska w pobliżu stołu paszowego zajmowane są najchętniej.

Leżenie ważniejsze niż jedzenie

Dobre możliwości snu i odpoczynku krów są bardzo ważne dla ich dobrostanu. Krowa mleczna spędza bowiem około jedenastu godzin dziennie na leżeniu, odpoczynku lub przeżuwaniu. Badania wykazały, że krowy, które pozbawione są możliwości leżenia i żywienia, po ich odzyskaniu priorytetowo wybierają leżenie przed karmieniem, co pokazuje, że leżenie jest zachowaniem, do którego wykonania krowy są bardzo zmotywowane. To jeden z powodów, dla których ważne jest zapewnienie wystarczającej liczby boksów w każdej oborze.

Korzystając z czujników i znacznika zamontowanego na obroży szyjnej każdej krowy, naukowcy byli w stanie śledzić, które krowy, jakie zajmują pozycje w oborze. W ramach projektu naukowcy współpracują z farmą mleczną w Szwecji i jedną w Holandii. Badanie jest pierwszym krokiem, aby zobaczyć, jak krowy spędzają dni w tych gospodarstwach. Trwają dalsze obserwacje za pomocą systemu czujników, aby uzyskać więcej informacji, na przykład o tym, jak najlepiej zaprojektować i zarządzać oborą.

Wiek i doświadczenie krów ma wpływ na to, jakie legowiska wybierają

Nie ma wielu wcześniejszych badań podobnych do tego, ale nieliczne, które istnieją, pokazują spójne wyniki – starsze, doświadczone krowy chcą odpoczywać w boksach w pobliżu stołu paszowego, a wszystkie krowy na ogół chcą odpoczywać w boksach w pobliżu obszaru doju.

Boksy, które są częściej używane, stają się bardziej brudne i mogą powodować problemy z rozprzestrzenianiem się infekcji między zwierzętami. Załóżmy, że krowa z zapaleniem wymienia kładzie się w brudnym legowisku i rozsiewa bakterie w boksie. Wtedy następna krowa, która tam leży, może zostać zarażona. To jeden z powodów, dla których rolnicy chcą, aby krowy były równomiernie rozmieszczone w oborze. Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie większej liczby boksów może być ustawienie ich w takiej samej odległości od stołu paszowego, niezależnie od tego, który boks wybierze krowa.


Beata Dąbrowska
fot. Beata Dąbrowska
Źródło: Thedairysite.com

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 19-20/2022 na str. 71. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 03:32