StoryEditorDobry hodowca

Maszyna do podgarniania TMR-u za za grosze? Rolnik z Mazur ma na to sposób

08.09.2022., 17:09h
Tomasz Wawrzyn od zawsze mleko dostarcza do OSM w Olecku, podobnie jak wcześniej jego ojciec, ma też następcę w postaci syna Michała. Dziś czwarty już z rzędu schładzalnik mleka o pojemności 3600 l jest zbyt mały, a bezpośredni odbiór mleka zaczynał w roku 2005 od zbiornika mieszczącego 600 l.

Produkcja mleka to ciężka praca

Da się żyć z produkcji mleka, jednak jest to ciężka praca i coraz trudniej o młodych na takich gospodarstwach jak moje, dlatego cieszę się, że mam następcę – powiedział Tomasz Wawrzyn, utrzymujący krowy w oborze wolnostanowiskowej z roku 2012, o wymiarach 24 x 48 m.

Jest to obiekt bezściołowy, gdzie zamiast tradycyjnej posadzki zamontowano betonowe ruszta ze względu na mniejszą pracochłonność takiego systemu i ograniczenie zużycia słomy. Po jednej ze stron stołu paszowego, szerokiego na 5 m, mieści się większa część z trzema rzędami legowisk przeznaczona dla krów dojnych. Tam też znajduje się hala udojowa Westfalia.

Wybrałem halę udojową typu rybia ość 2 x 6 stanowisk i po 10 latach użytkowania nie żałuję. Zajmuje dość mało miejsca w oborze, a dój przebiega płynnie m.in. dzięki łatwemu dostępowi do wymienia – powiedział Tomasz Wawrzyn.

Do rusztów trzeba się przyzwyczaić

W mniejszym skrzydle obory, po drugiej stronie stołu paszowego jest jeden rząd legowisk, gdzie pogrupowano krowy zasuszone oraz starsze jałówki, które przyzwyczajają się do warunków bezściołowych. W sumie obiekt po...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 15:39