Od lewej – prezes Stanisław Jamiołkowski, Bogusław Sołjan, Marek Siniło, Robert Wojtkielewicz, Leszek Skutnik i Marek KurzynaJózef Nuckowski
StoryEditorSpółdzielnie mleczarskie

MSM Mońki skupuje mleko od 1250 rolników. Mogą liczyć na pomoc mleczarni

17.05.2025., 16:00h

24 kwietnia br. odbyło się zebranie przedstawicieli Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach. Obrady otworzył przewodniczący rady nadzorczej Bogusław Sołjan, a poprowadził je Marek Siniło, który na wstępie przedstawił regulamin obrad.

Zebranie delegatów Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej – omówienie kluczowych decyzji

W skład prezydium zebrania weszli: Robert Wojtkielewicz – sekretarz oraz asesorzy Marek Kurzyna i Leszek Skutnik. Została powołana komisja mandatowo-skrutacyjna w składzie: przewodniczący Paweł Andrako oraz Janusz Sobolewski i Roman Miastkowski – członkowie.

W zebraniu uczestniczy 33 delegatów, co daje 83% ogółu wybranych przedstawicieli. W związku z tym zebranie zostało zwołane zgodnie ze statutem i może podejmować prawomocne uchwały – powiedział Paweł Andrako.

Ponadto wybrana została komisja wnioskowa w składzie: przewodniczący Antoni Sowiński oraz Piotr Buraczewski i Wojciech Baczewski – członkowie.

Podsumowanie roku 2024 – rekordowy skup i stabilne finanse

Na początku prezes zarządu Stanisław Jamiołkowski przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu za 2024 rok.

Prezes powiedział, że w 2024 r. skupiono 188 mln 557 tys. 364 litrów mleka, a dynamika w stosunku do 2023 roku wyniosła 106,9%. Na koniec 2024 roku spółdzielnia miała 1254 dostawców. Teren skupu obejmował 33 gminy i 7 powiatów.

W produkcji mleka pierwszą trójkę zajęły gminy: Jaświły, Tykocin i Mońki. Spółdzielnia za 2024 roku rozliczyła się z zyskiem wynoszącym ponad 16 mln zł. Prezes stwierdził, że z roku na rok następuje koncentracja produkcji mleka. W ubiegłym roku średnio od jednego dostawcy skupiono 150 tys. litrów surowca.

Prezes dodał także, iż spółdzielnia w 2024 roku udzieliła swoim członkom dostawcom mleka 328 pożyczek na kwotę ponad 9 mln zł.

image
Uczestnicy Walnego
FOTO: Józef Nuckowski

Zagrożenia dla rynku mleka – prezes ostrzega przed niestabilnością

Prezes powiedział o możliwych zagrożeniach dla MSM w Mońkach. Wśród nich wymienił działania wojenne za wschodnią granicą oraz wprowadzanie nowych ceł przez USA, które wpływają na destabilizację rynku na całym świecie. Prezes wśród problemów wskazał też Zielony Ład oraz bardzo silną złotówkę, która osłabia eksport.

Plany rozwoju MSM Mońki na 2025 rok – inwestycje, optymalizacja i nowoczesność

Prezes Stanisław Jamiołkowski przedstawił także plany na 2025 rok. W dziale skupu obejmują one optymalizację kosztów transportu mleka, rzetelną i obiektywną ocenę surowca oraz spełnienie standardów sanitarno-weterynaryjnych.

W dziale produkcji prezes wymienił prace nad jakością wyrobów, efektywne wykorzystanie majątku spółdzielni i ciągłą pracę nad dostosowaniem produkcji do wymogów konsumentów zarówno jakościowych, jak i wizerunkowych. W sprzedaży MSM Mońki stawiają na szukanie nowych rynków zbytu w kraju i za granicą. Mówiąc o planach dotyczących finansów firmy, prezes wymienił optymalizację kosztów produkcji oraz zwiększenie sprzedaży.

Nowoczesne technologie i ekologia – kierunki inwestycyjne MSM Mońki

Przedstawił także inwestycje zaplanowane na 2025 rok.

Musimy kupić urządzenie do badania parametrów proszku serwatkowego i mleka w proszku. Ponadto czeka nas wymiana 2 tankosilosów, zakup bezolejowej sprężarki powietrza, rozbudowa budynków sprężarkowych, modernizacja przepompowni ścieków, automatyczne mycie taśmociągu ważenia solanki i pakowania sera, automatyka na masłowni, zakup dwóch samochodów do zwózki mleka. Planujemy także zakup linii do krojenia sera topionego, gdyż zwiększa się zbyt na ser plastrowany. Ponadto planujemy podłączenie i uruchomienie studni na placu zakładu, wykorzystanie odzysku ciepła, budowę nowej kotłowni gazowej z kogeneracją, zakup urządzeń membranowych na proszkownię, co pozwoli nam zwiększyć przychody z jednego litra mleka. Do następnego Walnego zebrania powinno być to ukończone. Czeka nas zakup prasy do sączenia osadów. Musimy też więcej pieniędzy przeznaczyć na reklamę, szczególnie oddzielną dla młodych ludzi w mediach społecznościowych. W razie potrzeby nieukończone inwestycje przesuniemy na rok następny – powiedział Stanisław Jamiołkowski.

image
Od lewej – prezes Stanisław Jamiołkowski, Bogusław Sołjan, Marek Siniło, Robert Wojtkielewicz, Leszek Skutnik i Marek Kurzyna
FOTO: Józef Nuckowski
image
Najwięksi dostawcy MSM Mońki
FOTO: Józef Nuckowski

Na zakończenie wystąpienia prezes Stanisław Jamiołkowski podziękował wszystkim za pracę i współpracę w roku ubiegłym.

Dziękuję wszystkim dostawcom mleka do MSM Mońki za każdy litr mleka wyprodukowanego w gospodarstwach i ciężką, żmudą pracę całym rodzinom w 2024 roku. Radzie nadzorczej dziękuję za dobrą współpracę w rozstrzyganiu bieżących spraw związanych ze spółdzielnią, a załodze za dobrą pracę. Życzę dużo cierpliwości i wiary w to, że może być lepiej – powiedział Stanisław Jamiołkowski.

Stabilność i zarządzanie – głos rady nadzorczej

Sprawozdanie z działalności rady nadzorczej przedstawił jej przewodniczący Bogusław Sołjan. Wskazał on na niezmiernie trudną sytuację producentów mleka.

Rada nadzorcza została wybrana podczas zebrania przedstawicieli 12 maja 2022 roku. W 2024 roku odbyło się 11 posiedzeń rady nadzorczej. Wszystkie posiedzenia odbyły się z udziałem prezesa zarządu. Stałym punktem porządku obrad była informacja zarządu o bieżącej sytuacji finansowej spółdzielni. Omawiano między innymi sprawy związane ze skupem mleka, jak i aktualne problemy dostawców mleka.

Dla naszych realiów najważniejszą kwestią w ubiegłym roku był wzrost kosztów energii, transportu i pracy. W pierwszych 7 miesiącach roku mieliśmy spadki cen surowca. Dopiero później zaczęliśmy się odbijać w górę. Na posiedzeniu rady 4 kwietnia br. zapoznaliśmy z wynikami badania bilansu za 2024 rok przez biegłego rewidenta Jana Dworniaka.

Z badania bilansu wynika, że Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach działa prawidłowo. Nie ma żadnych zagrożeń dla jej dalszego funkcjonowania i jest prawidłowo zarządzana. Na podstawie danych, z jakimi zostaliśmy zapoznani możemy stwierdzić, że w obliczu sytuacji na polskim rynku nasza spółdzielnia zarządzana jest w prawidłowy sposób. W imieniu całej rady dziękuję panu prezesowi, za dokładanie wszelkich starań, aby MSM Mońki funkcjonowała jak najlepiej. Na zakończenie rada nadzorcza wnosi o udzielenie absolutorium prezesowi zarządu za 2024 rok – powiedział Bogusław Sołjan.

image
Bogusław Sołjan
FOTO: Józef Nuckowski

Sytuację finansową MSM Mońki przedstawił Jan Dworniak biegły rewident. Stwierdził, że badanie finansowe w rzetelny sposób przedstawia sytuację finansową, majątkową i ekonomiczną spółdzielni i prawidłowo ustalony wynik finansowy. Biegły rewident stwierdził, że wynik finansowy za 2024 rok jest dla MSM Mońki korzystny.

O stabilności przedsiębiorstwa decyduje płynność finansowa. Wszystkie jej składniki w MSM Mońki są bardzo dobre i niektóre spółdzielnie w Polsce mogą wam pozazdrościć takich osiągnięć. Rentowność w MSM Mońki wyniosła 3,28% co też jest dobrym wynikiem – powiedział Jan Dworniak.

Jan Dworniak pochwalił planowane inwestycje w kierunku konfekcjonowania sera.

image
Jan Dworniak
FOTO: Józef Nuckowski

Liderzy rolnictwa – wyróżnienia i wystąpienia gości

Delegaci Walnego jednogłośnie udzielili absolutorium prezesowi zarządu Stanisławowi Jamiołkowskiemu.

Podczas obrad odbyły się wybory dwóch przedstawicieli na Walne Zebranie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny. Zostali nimi: Marek Siniło i Stanisław Rogalski.

Już tradycją stało się wyróżnienie podczas Walnego 10 największych dostawców. Dostawcy o najwyższej produkcji mleka w 2024 roku to: OHZ Garzyn, gospodarstwo w Knyszynie, Wojciech Cybulko z miejscowości Lewonie, Rafał Kulikowski z miejscowości Dziękonie, Marek Grygielko z Dzięciołowa, Mirosław Cybulko z miejscowości Kołodzież, Paweł Żarniewski z miejscowości Łosiniec, Antoni Sowiński z miejscowości Dobki, Piotr Buraczewski z miejscowości Morusy, Mariusz Oźlański z miejscowości Mikicin, Wojciech Mnich z miejscowości Rusaki.

image
Delegaci podczas głosowania
FOTO: Józef Nuckowski

Wśród gości zaproszonych na tegoroczne zebranie byli między innymi: Cecylia Oleksiewicz – prezes Podlaskiego Laboratorium Oceny Mleka w Białymstoku, Jan Dworniak – biegły rewident, Adam Tracz – przedstawiciel OHZ Garzyn, gospodarstwo Knyszyn, Monika Maria Stelmach – powiatowy lekarz weterynarii w Mońkach, Janusz Prychocki – prezes Spółdzielni "Turośnianaka", Paweł Kuroczycki – redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Monika Maria Stelmach – powiatowy lekarz weterynarii w Mońkach przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące pryszczycy.

Pierwszym objawem wystąpienia choroby jest spadek mleczności, a innymi objawami są: ślinienie, mlaskanie, kulawizny, ronienia, upadki u młodych osobników – powiedziała Maria Monika Stelmach.

Rolnicy poruszyli temat bioasekuracji i zabezpieczenia dzikiej zwierzyny. Pytali też o możliwość wypasu w nadchodzącym sezonie.

Wypas w naszym kraju nie jest zakazany, trzeba tylko zabezpieczyć przed dzikimi zwierzętami i stosować dezynfekcję sprzętu – powiedziała Monika Maria Stelmach.

Następnie Cecylia Oleksiewicz – prezes Podlaskiego Laboratorium Oceny Mleka w Białymstoku opowiedziała o interpretacji wyników zawartości mocznika w mleku.

Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2025 18:02