StoryEditorRasy krów

Niezwykła mieszanka krów: HF i simental skrzyżowane z rasą chianina

22.04.2021., 13:04h
Wybudował oborę z myślą o opasach jednak zasiedlił ją krowami mlecznymi. W stadzie dominuje bydło rasy hf, ale Szymon Dodot lubi eksperymentować, dlatego kilka swoich krów skrzyżował z włoską rasą chianina, uznawaną za największą na świecie.

Włoskie bydło chianina - jedna z najstarszych i największych ras bydła na świecie

Czytałem dużo o rasie chianina, jej rozmiary wręcz mnie zaszokowały, wszak są byki, które w kłębie dochodzą do 190 cm. Jest to też jedna z najstarszych ras bydła na świecie wywodząca się sprzed naszej ery. Nasienie buhaja rasy chianina znalazłem w ofercie MCB Krasne i od razu zamówiłem, aby przekonać się o cechach, a zwłaszcza rozmiarach tej rasy. Nie bałem się skrzyżować swoich krów z tak dużym bydłem, gdyż porody w tej rasie są lekkie, ze względu na małe głowy, a masa urodzeniowa cieląt to 45–50 kg – wyjaśnił Szymon Dodot, który przed objęciem rodzinnego gospodarstwa przez 5 lat pracował jako inseminator w Wielkopolskim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach. Zatem sam unasiennia swoje krowy, tak też było i tym razem.

Jałówki odchowuje kolega

W wyniku krzyżowania z rasą chianina urodziły się trzy cieliczki, jedną rolnik sprzedał sąsiadowi, a dwie odchował. Dziś to rosłe jałówki: jedna po krowie rasy hf, a drugiej matką jest krowa rasy simentalskiej w typie mlecznym. Zwłaszcza z tą pierwszą hodowca wiąże duże nadz...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2023 17:38