Każdy hodowca, który ma już system zarządzania stadem firmy DeLaval, bez znaczenia czy jest to hala udojowa, czy też roboty, może go rozbudować o nowe rozwiązanie, wystarczy zakolczykować krowy.Andrzej Rutkowski
StoryEditorNowe technologie w oborze

Sztuczna inteligencja ukryta w kolczyku pozwala monitorować aktywność krowy i zwiększyć jej wydajność

11.09.2023., 14:00h
DeLaval wprowadza na rynek nowe rozwiązanie czujnika zbierającego dane o krowach oraz powiązany z tym system ostrzegania o krowach narażonych na schorzenia zdrowotne. Nowy produkt umożliwi również szybką lokalizację konkretnej krowy, co przyda się zwłaszcza w większych oborach.

Jak działa najnowszy sensor dla krów DeLaval BioSensors?

Jest to sensor w postaci kolczyka, który monitoruje zachowanie zwierząt. Do tej pory nie mieliśmy takiego rozwiązania, wykorzystującego technologię sztucznej inteligencji. Co ważne, to rozwiązanie zostało stworzone w całości przez DeLaval, a nie kupione od innej firmy – powiedział Marcin Wasilewski – menadżer z DeLaval.

Każdy hodowca, który ma już system zarządzania stadem firmy DeLaval, bez znaczenia czy jest to hala udojowa, czy też roboty, może go rozbudować o nowe rozwiązanie, wystarczy zakolczykować krowy. Ten nowy typ kolczyka DeLaval BioSensors monitoruje aktywność krowy, pobieranie paszy, przeżuwanie, a także umożliwia bardzo szybką jej lokalizację. System pokaże również, ile czasu spędza każda krowa w konkretnych obszarach takich jak: legowisko, stół paszowy, poczekalnia do doju czy np. wybieg zewnętrzny.

Wykorzystując sztuczną inteligencję i dane na temat zachowania krów zebrane z obór, gdzie pracują nasze rozwiązania, wypracowaliśmy system szybkiego i wczesnego ostrzegania o krowach zagrożonych konkretnymi schorzeniami, w tym również będzie można wytypować kr...

Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 06:53