StoryEditorZdrowie krów

Rogi pomagają się krowom chłodzić?

03.04.2023., 15:04h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Wydaje się, że rogi pomagają krowom pozbyć się nadmiaru ciepła. W eksperymencie na ograniczonej liczbie zwierząt naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie odkryli, że krowy bezrogie miały wyższą temperaturę ciała niż krowy rogate.

W jaki sposób rogi pomagają regulować temperaturę ciała krów?

Niewiele badań naukowych przeprowadzono na temat roli rogów w regulacji temperatury ciała krów. Ale od dawna podejrzewano, że rogi odgrywają w tym rolę. Rolnicy posiadający krowy rogate czasami wskazują również, że temperatura rogów wzrasta podczas przeżuwania.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie obserwowali 18 krów w trzech gospodarstwach. W dwóch gospodarstwach krowy miały rogi, w jednym nie. Podczas badania mierzono temperaturę powierzchni rogów i oczu za pomocą termografii w podczerwieni. Według nich, temperatura oczu jest bezpośrednio związana z temperaturą ciała. Obserwowano również zachowanie krów. Naukowcy zebrali również dane dotyczące warunków pogodowych. Na podstawie temperatury, wilgotności i prędkości wiatru obliczono wskaźnik obciążenia cieplnego (HLI) jako miarę stresu cieplnego doświadczanego przez krowę.

Rogi pomagają krowom pozbyć się ciepła

Naukowcy obliczyli, że temperatura rogów wzrosła o 0,18 stopnia Celsjusza na jednostkę HLI. Oznacza to, że rogi pomagają krowom pozbyć się ciepła. Pomiary temperatury wykazały również, że temperatura oczu – a tym samym temperatura ciała – krów bezrogich była wyższa. To odkrycie sugeruje również, że rogi pomagają krowom w utracie ciepłoty. Nawiasem mówiąc, badacze wskazują, że wynik ten należy traktować z ostrożnością ze względu na ograniczoną liczbę obserwacji. Badanie nie wykazało związku między temperaturą rogów a aktywnością przeżuwania lub innymi zachowaniami.

Temperatura rogów wzrasta, gdy krowy doświadczają większego stresu cieplnego

  • Temperatura rogów wzrasta, gdy krowy doświadczają większego stresu cieplnego

Beata Dąbrowska
Źródło: Veeteelt.nl
Zdęcia: Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2023 14:23