W przypadku ciężkich porodów okres międzywycieleniowy był dłuższy o 28 dni w stosunku do porodów bezproblemowych.Andrzej Rutkowski
StoryEditorRozród krów

Ciężki poród u krów otwiera puszkę Pandory. Jakie są skutki?

28.06.2023., 13:00h
Wysoka śmiertelność cieląt, obniżona płodność i mleczność krów, koszty weterynaryjne oraz podwyższone brakowanie krów – to następstwa trudnych wycieleń, które mają wpływ na dalszy rozwój zarówno krowy, jak i narodzonego cielęcia.

Jak często dochodzi do trudnych wycieleń u krów?

Trudne porody najczęściej dotyczą pierwiastek, które w wyniku komplikacji poporodowych wchodzą później w szczytową fazę laktacji oraz mają dłuższy okres międzywycieleniowy.

Około 50% cieląt urodzonych w pierwszej laktacji krów oraz 1/3 cieląt urodzonych w drugiej laktacji i starszych, wymaga interwencji podczas wycieleń. W USA 30% jałówek oraz ok. 20% krów wymaga interwencji podczas porodów. Krowy, które nie mają ciężkich porodów, mają średnio dłuższą o 2,5 miesiąca produkcję życiową.

Jakie są skutki trudnych porodów dla krów i cieląt?

Z kolei doświadczenia prowadzone na fermie w Anglii wykazują, że w przypadku ciężkich porodów okres międzywycieleniowy był dłuższy o 28 dni w stosunku do porodów bezproblemowych.

Przy trudnych wycieleniach odnotowuje się spadek wydajności od 300 do 700 kg mleka, głównie w pierwszej fazie laktacji przy niższej zawartości tłuszczu i białka. Krowy dotknięte ciężkimi porodami wykazują także podwyższony poziom komórek somatycznych, zwłaszcza w początkowej fazie laktacji.

Co do cieląt, to aż o 50% wzrasta poziom śmiertelności nowo urodzonych cieląt w przypadku ciężkich porodów. Występuje u nich niedotlenienie organizmu, inne choroby, jak kwasica, obniżona temperatura ciała, obniżony poziom pobranych przeciwciał z siary, czyli niższa odporność siarowa. Co więcej, odchowane cieliczki po trudnych porodach, już jako krowy, dłużej wchodzą w szczyt laktacji, w której produkcja jest mniejsza.

image

W przypadku ciężkich porodów okres międzywycieleniowy był dłuższy o 28 dni w stosunku do porodów bezproblemowych.

FOTO: Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 02:29