Najlepszą jałówką wystawy została Miła 2056 Łukasza MajkowskiegoJózef Nuckowski
StoryEditorWystawy zwierząt hodowlanych

LISTA czempionów wśród krów i jałówek podczas Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Siedlcach

23.09.2023., 15:05h
W dniach 9 i 10 września br., w Siedlcach, odbyła się XVII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Najlepszą krową pokazu została Ciasna 0292 Łukasza Majkowskiego z miejscowości Jarzyły, zaś najpiękniejszą jałówką została Miła 2056 tego samego hodowcy.

Wyjątkowo piękne sztuki na wystawie w Siedlcach

Ciasna 0292 jest córką Ciasnej 44 po Mega-Watt i buhaja Fon Doo. Tegoroczna superczempionka w najwyższej laktacji wyprodukowała 9857 kg mleka.

Ciasna 0292 wygrała w swojej grupie krów w II laktacji dzięki najlepszemu charakterowi mlecznemu, pożądanemu ukośnemu ułożeniu żeber, szerokim przestrzeniom międzyżebrowym, lepiej (w porównaniu do innych zwierząt) położonemu wymieniu i ustawieniu strzyków – ocenił Radosław Słupikowski, sędzia główny wystawy, któremu asystował Janusz Tercjak.

Radosław Słupikowski po raz pierwszy sędziował wystawę w Siedlcach. Zapytaliśmy go o opinię na temat prezentowanych w tej części Mazowsza zwierząt.

Poziom prezentowanych w Siedlcach zwierząt oceniam jako bardzo wysoki. Nawet nie spodziewałem się tak pięknych sztuk, szczególnie, że na ringu oprowadzane było bydło tylko gospodarstw indywidualnych, czyli od hodowców, którzy z pokolenia na pokolenie przekazują pasję do hodowli. W innych rejonach Polski często prezentowane jest bydło z ośrodków hodowli zarodowych, w których od wielu lat kładziony jest nacisk na uzyskanie jak najlepszego pokroju zwierząt i przygotowanie do wystawy. Tym bardziej cieszy, że hodowcy indywidualni z rejonu Mazowsza prezentują tak wysoki poziom – dodał sędzia główny, szczególnie wyróżniając zwierzęta z najstarszych krów.

Szczególnie podobała mi się grupa krów w III i dalszych laktacjach. Zasługują one na największą wdzięczność i uwagę, bo wyprodukowały już nierzadko kilkadziesiąt tysięcy litrów mleka, a wciąż prezentują się świetnie. W hodowli chodzi właśnie o to, żeby zwiększać długość użytkowania zwierząt i poprawić ekonomię hodowli – powiedział Radosław Słupikowski.

image

Najpiękniejsza pierwiastka wystawy Paula 21 Ewy Zalewskiej z miejscowości Czarnowąż

FOTO: Józef Nuckowski
image

W kategorii krowy III i dalszych laktacji zwyciężyła Rosa 6 Tadeusza Stelęgowskiego z Kudelczyna

FOTO: Józef Nuckowski
image

Najlepszą jałówką wystawy została Miła 2056 Łukasza Majkowskiego

FOTO: Józef Nuckowski

Poziom zwierząt na polskich wystawach jest coraz wyższy

Poziom zwierząt prezentowanych w Siedlcach docenia także Waldemar Plantowski, prezes Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Już od wielu lat przyglądam się zwierzętom w Siedlcach i muszę potwierdzić, że znacząco zmienił się poziom prezentowanego bydła, zarówno pod względem ich pokroju, jak i przygotowania do wystawy. Można powiedzieć, że siedlecka wystawa z roku na rok jest coraz lepsza. W tej edycji zwycięzcą zarówno w kategorii krów, jak i jałówek został Łukasz Majkowski z powiatu makowskiego. Wiem, że ten sukces wymagał wielu lat konsekwentnej pracy – powiedział Waldemar Plantowski.

Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Siedlcach przeprowadzona została w czasie Dni z Doradztwem Rolniczym, podczas których odbyło się także Święto Mleka, zorganizowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Siedlcach, przy wsparciu finansowym z Funduszu Promocji Mleka. Wśród przygotowanych atrakcji były między innymi mleczne zabawy, dojenie sztucznej krowy, pokazy i degustacje kulinarne prowadzone przez profesjonalnego kucharza oraz pokazy kuchni molekularnej. Konferansjerem Święta Mleka był aktor Przemysław Redkowski.

image

Najlepszą jałówką wystawy została Miła 2056 Łukasza Majkowskiego

FOTO: Józef Nuckowski
image

Święto Mleka cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających

FOTO: Józef Nuckowski
image

Przedstawiciele OSM Siedlce od prawej: Piotr Matejko – kierownik skupu, Waldemar Szajko – wiceprezes, Marek Czapski – prezes i Jacek Jastrzębski przewodniczący rady nadzorczej

FOTO: Józef Nuckowski

Już po raz trzeci zorganizowaliśmy Święto Mleka podczas wystawy i muszę powiedzieć, że jest to bardzo dobra forma promocji mleka i całego polskiego mleczarstwa. Zainteresowanie zwiedzających jest ogromne. Podczas imprezy promujemy mleko i jego wyroby informując o zaletach ich spożywania – wyjaśnia Marek Czapski, prezes OSM Siedlce.

WYKAZ CZEMPIONÓW I WICECZEMPIONÓW XVII WOJEWÓDZKIEJ WYSTAWY ZWIERZĄT HODOWLANYCH W SIEDLCACH

Krowy III i dalszych laktacji rasy phf

● czempion – Rosa 6 Tadeusza Stelęgowskiego z Kudelczyna,

● wiceczempion – Całuska 4 Tadeusza Stelęgowskiego z Kudelczyna,

● wiceczempion – Kola 72 Andrzeja Skupa z miejscowości Księżopole-Jałmużny;

Krowy II laktacji i dalszej rasy phf

● czempion – Ciasna 0292 Łukasza Majkowskiego z miejscowości Jarzyły,

● wiceczempion – Derta Ewy Zalewskiej z miejscowości Czarnowąż,

● wiceczempion – Dana 6 Tadeusza Stelęgowskiego z Kudelczyna;

Krowy I laktacji phf

● czempion – Paula 21 Ewy Zalewskiej z miejscowości Czarnowąż,

● wiceczempion – Molenda Andrzeja Skupa z miejscowości Księżopole-Jałmużny, ● wiceczempion – Figa Tadeusza Stelęgowskiego z Kudelczyna;

Jałowice cielne rasy phf

● czempion – Szyszka 7 Ewy Zalewskiej z miejscowości Czarnowąż,

● wiceczempion – Kola 105 Andrzeja Skupa z miejscowości Księżopole-Jałmużny,

● wiceczempion – Arletka 5 Jana Makowieckiego z miejscowości Dzięcioły Bliższe;

Jałowice w wieku 12–16 miesięcy rasy phf

● czempion – Miła 2056 Łukasza Majkowskiego z miejscowości Jarzyły,

● wiceczempion – Rama Tadeusza Stelęgowskiego z Kudelczyna,

● wiceczempion – Kukułka 3 Andrzeja Skupa z miejscowości Księżopole-Jałmużny;

Jałowice w wieku 9–12 rasy phf

● czempion – Wenus 1521 Łukasza Majkowskiego z miejscowości Jarzyły,

● wiceczempion – Jurata Tadeusza Stelęgowskiego z Kudelczyna,

● wiceczempion – Jurta 2 Ewy Zalewskiej z miejscowości Czarnowąż.

Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 08:40