StoryEditorPieniądze dla rolnika

Czy produkcja zwierzęca wyprowadzi się z Niemiec?

18.02.2023., 08:02h
Niemiecki minister rolnictwa chce zmian w oznaczeniach produktów pochodzenia zwierzęcego. Organizacje rolnicze obawiają się, że nowe prawo może doprowadzić do wygaszenia chowu i hodowli zwierząt gospodarskich w Niemczech. Na czym mają polegać te zmiany?

Organizacje rolnicze krytykują pomysł ministra. Sieci handlowe są za

Pomysłodawcą wprowadzenia obowiązkowego państwowego oznakowania produktów pochodzenia zwierzęcego jest Cem Özdemir – tamtejszy minister rolnictwa. Podczas targów Grüne Woche, na których zaprezentował projekt przepisów, spotkał się on z dużą krytyką organizacji rolniczych. Obawiają się one, że produkcja zwierzęca po ich wprowadzeniu w życie wyprowadzi się z Niemiec. Ministra rolnictwa wspierają jednak w realizacji pomysłu detaliści, tj. Grupa Schwarz, do której należą Lidl i Kaufland. W wydanym oświadczeniu wskazują, że tylko dzięki powszechnemu stosowaniu takiej etykiety można promować zmianę świadomości społeczeństwa w kierunku bardziej odpowiedzialnej konsumpcji i poprawić ogólny dobrostan zwierząt.

Różne światy dobrostanu zwierząt w niemieckich landach

Obecnie w Niemczech istnieją różne prywatne etykiety dotyczące dobrostanu zwierząt, ale nie ma prawnego obowiązku umieszczania na nich jednolitych i wiarygodnych informacji na temat rodzajów hodowli. Do takich inicjatyw należy np. Initiative Tierwohl (ITW), w którą są zresztą już zaangażowani wymienieni detaliści. Z zadowoleniem przyjmują oni fakt, że Özdemir chce jak najszybciej wprowadzić obowiązek etykietowania wszędzie tam, gdzie sprzedawana jest żywność pochodzenia zwierzęcego. Szef tamtejszego resortu nie wyklucza sytuacji, w której ITW mogłaby przejąć audyty i kontrole etykietowania państwowego w swoich istniejących strukturach.

Najpierw wieprzowina, a później kolejne gatunki

W pierwszym etapie państwowym systemem byłoby objęte mięso wieprzowe, następnie szybko miałaby nastąpić ekspansja na inne gatunki mięsa, gastronomię i produkty przetworzone. O oznakowaniu decydowałby sposób trzymania zwierząt w tak zwanym okresie produkcyjnym – w przypadku mięsa jest to okres tuczu zwierząt.

Planuje się pięć oznaczeń systemu chowu: budynek inwentarski, budynek inwentarski + przestrzeń, budynek inwentarski otwarty, ruch/wolny wybieg oraz produkcja ekologiczna.

Magdalena Szymańska
fot. arch. TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 20:59