Dopłaty bezpośrednie 2024: przez dwa tygodnie tylko 4% rolników złożyło wnioski do ARiMRArchiwum PWR/canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

Dopłaty bezpośrednie 2024: przez dwa tygodnie tylko 4% rolników złożyło wnioski do ARiMR

02.04.2024., 18:30h
Od 15 marca tylko 4 proc. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie. To dużo mniej niż rok temu o tej porze.

50 tysięcy rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie

15 marca ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Do 2 kwietnia dnia wnioski złożyło 50 tysięcy rolników, czyli jedynie 4 proc. uprawnionych (w 2023 roku o dopłaty bezpośrednie wystąpiło 1,24 mln rolników). 

W ubiegłym roku, mimo że gospodarstwa ubiegały się o dopłaty bezpośrednie po raz pierwszy na nowych zasadach, przez 2 tygodnie naboru wnioski złożyło 70 tysięcy rolników.  

Kto może ubiegać się o dopłaty bezpośrednie?

Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ziemia, do której chcą otrzymać płatności, powinna być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. Wsparcie to przysługuje także gospodarzom, który mają mniej niż 1 ha gruntów, ale spełniają warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

Dopłaty bezpośrednie: wnioski tylko przez eWniosekPlus

O wsparcie po raz kolejny można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus, dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii. Także w tym roku bezpłatną pomocą służą eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Terminy składania wniosków i załączników 

Rolnicy mają czas na złożenie wniosku do 15 maja 2024 r. Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, czyli do dnia 10 czerwca 2024 r. (9 czerwca 2024 r. przypada w niedzielę).

Za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie jednak zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności. Jak podkreśla ARiMR, wniosek złożony po dniu 10 czerwca 2024 r. nie jest rozpatrywany.

Warto pamiętać, że datą złożenia wniosku jest data wysłania wniosku w aplikacji eWniosekPlus. Natomiast załączniki do wniosku należy składać w terminie wyznaczonym dla składania wniosków lub w toku postępowania w terminach określonych w przepisach prawa.

Zmiany do wniosku o przyznanie płatności dokonywane z inicjatywy rolnika można składać do dnia 31 maja 2024 r. 

W tym roku ARiMR wprowadziła szereg zmian w aplikacji eWniosekPlus, za pośrednictwem której rolnicy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie. Pojawiły się m.in. ułatwienia w obsłudze ekoschematów, nowe typy załączników i nowe funkcjonalności w wypełnianiu wniosków przez doradców. Co dokładnie się zmieniło? Sprawdź TUTAJ: 
image
Zmiany w aplikacji eWniosekPlus

Dopłaty bezpośrednie 2024: są zmiany w aplikacji eWniosekPlus. Jakie?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. kwiecień 2024 00:12