Dopłaty do zbóż: rolnicy żądają wydłużenia terminu składania wnioskówCanva
StoryEditorDopłaty do zbóż

Dopłaty do zbóż: rolnicy żądają wydłużenia terminu składania wniosków

22.05.2024., 09:51h
Rolnicy apelują o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty do zbóż. Czy uda się to zrobić? Wczoraj minister Siekierski poinformował, że "chce dotrzymać terminów".

ARiMR wciąż nie ogłosiła naboru wniosków o dopłaty do zbóż. Skąd wynikają te opóźnienia? Otóż Polska jeszcze nie otrzymała zgody Komisji Europejskiej na uruchomienie wsparcia. Z informacji, którą nasza redakcja otrzymała od KE wynika, że zgoda ta będzie wydana dopiero w tym tygodniu

Rolnicy żądają wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty do zbóż

Rolnicy obawiają się więc, że trudno będzie złożyć wniosek w terminie do 5 czerwca, jak zakłada rozporządzenie. Dlatego apelują o wydłużenie terminu składania wniosków. 

- Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej wnosi o podjęcie wszelkich niezbędnych działań w celu wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty do sprzedanych zbóż - apeluje Izba i ponawia rozszerzenie listy roślin objętych dopłatami o grykę, owies i rzepak.

Siekierski: chcemy dotrzymać terminów

Czy uda się wydłużyć ten termin? Jest taka szansa. Ciężko sobie wyobrazić, by rolnicy dostali tylko tydzień czy 10 dni na złożenie wniosku, zwłaszcza że po drodze wypada Boże Ciało, kiedy to biura ARiMR będą zamknięte. Z drugiej jednak strony wczoraj na sejmowej komisji rolnictwa minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował posłów i gości, że "chce dotrzymać terminów".

- 22 maja na komisji finansów powinno być zatwierdzone przesunięcie. Decyzje odnośnie dopłat do zboża są, z tym że notyfikację z KE musimy mieć dopiero przed wypłatami, nie musimy mieć jej na tym etapie. Chcemy, na czym nam bardzo zależy, dotrzymać terminów - powiedział Siekierski.

image
Dopłaty do zbóż

Dopłaty do zbóż: zamieszanie z fakturami od rolnika ryczałtowego

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 22:43