Prezes Izb Rolniczych: połowa rolników może nie dostać dopłat do ekoschematów
StoryEditorTrwają kontrole ARiMR

Prezes Izb Rolniczych: połowa rolników może nie dostać dopłat do ekoschematów

05.02.2024., 12:02h
Rolnicy czekają na pieniędze z ekoschematów. Ale zdaniem Wiktora Szmulewicza, szefa Izb Rolniczych, nawet połowa rolników może nie spełnić wymogów i nie przejść kontroli ARiMR, przez co nie dostanie dopłat. Wiadomo też, że brakuje pieniędzy na ekoschematy.

Szmulewicz: połowa rolników nie spełni wymogów ekoschematów i nie dostanie pieniędzy

Rolnicy wciąż nie otrzymali pieniędzy z ekoschematów. ARiMR obiecuje, że te obszarowe zacznie wypłacać w marcu, natomiast do dobrostanu zwierząt w kwietniu. Ale to zdaniem Wiktora Szmulewicza, szefa Izb Rolniczych za późno, bo wielu rolników już teraz nie ma pieniędzy na produkcję. Istnieje też poważne zagrożenie, że w ogóle nie otrzymają tych dopłat. Dlaczego? 

- Mamy już luty, a rolnicy otrzymali połowę tego, co powinni dostać, bo są niewypłacone ekoschematy. I myślę, że połowa rolników nie spełni wymogów tych ekoschematów i nie dostanie pieniędzy. Bo w odpowiednim czasie nie zgłosiła obornika, nie zrobiła zdjęcia, nie zrobiła czegoś tam jeszcze. Ruszyły już kontrole, i jeśli wyjdą negatywnie, to rolnik pieniędzy nie dostanie – mówił prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych podczas Forum Wołowiny, które odbyło się 2 lutego w Warszawie. 

Prezes KRIR: nie jest prawdą, że polscy rolnicy otrzymują dopłaty powyżej średniej UE.

Dodał też, że w jego ocenie nie jest prawdą, że polscy rolnicy otrzymują dopłaty powyżej średniej unijnej.

- Takie twierdzenie może wynikać z faktu, że wprowadzono płatność dla małych gospodarstw i uproszczono wiele rzeczy. Małe gospodarstwa były zwolnione z ekoschematów, nie musiały ugorować, spełniać warunkowości, a i tak otrzymały premię – tłumaczył.

"Rolnicy nie mają pieniędzy"

Szef Izb Rolniczych znaczył, że sytuacja w rolnictwie jest bardzo zła. 

- Mamy już wiosnę, w wielu powiatach można już wyjeżdżać w pola z azotem. Ale rolnicy nie mają pieniędzy. Trzeba więc działać natychmiast i rozwiązać problem tu i teraz – tłumaczył Szmulewicz.

Brakuje pieniędzy na ekoschematy

Ale nie tylko kontrole mogą pozbawić rolników dopłat. Okazuje się bowiem, że zapotrzebowanie na pieniądze z ekoschematów znacznie przekracza budżet. 

- Zapotrzebowanie na kasę jest 30 procent większe niż możliwości. A nie mamy możliwości przesunięcia na to. Więc trwa teraz liczenie, w jaki sposób podzielić kasę na punkty, aby były jak najbliżej do tych wstępnie planowanych i wnioskowanych przez rolników stawek – zaznaczył pod koniec stycznia wiceminister rolnictwa Adam Nowak.

​Siekierski: rolnicy otrzymają mniejsze o 30 proc. dopłaty bezpośrednie​

O tym, że polscy rolnicy otrzymają dużo niższe dopłaty bezpośrednio mówił też kilka tygodni temu minister rolnictwa Czesław Siekierski. Zaznaczył, że rolnicy otrzymają o 30 proc. niższe dopłaty, a realizacja narzuconych ekoschematów jest dużym obciążeniem administracyjnym.

– Rolnicy muszą wypełniać mnóstwo różnych dokumentów, przekazywać różne informacje, aby otrzymać dodatkowe środki.  Poprzednia władza zgodziła się, by poziom dopłat bezpośrednich był o 1/3 niższy. Pozostała kwota ma być wypłacana rolnikom w postaci ekoschematów trudnych do spełnienia. Dlatego zabiegamy o pewne uproszczenia  – powiedział Czesław Siekierski.

image
Chaos z ekoschematami

Brakuje pieniędzy na ekoschematy! Budżet przekroczony o 30 proc. Wiemy, kiedy będą ogłoszone STAWKI

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. maj 2024 03:08