Ruszają kontrole u rolników w zakresie 80 proc. okrywy. Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie GAEC 6?Marek Kalinowski
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2023

Ruszają kontrole u rolników w zakresie 80 proc. okrywy. Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie GAEC 6?

03.11.2023., 11:12h
Od 1 listopada ARiMR może kontrolować, czy rolnicy przestrzegają normy GAEC w zakresie minimalnej okrywy glebowej. Jaka kara grozi rolnikowi za brak okrywy?

Rolnik, żeby otrzymać pełne dopłaty bezpośrednie musi spełnić normy GAEC. Jedną z nich jest GAEC 6. Nakłada ona obowiązek pozostawienia na okres zimowy od 1 listopada do 15 lutego minimum 80 proc. gruntów ornych i w międzyrzędziach na plantacjach drzew owocowych pod pokrywą ochronną. To oznacza, że orka zimowa i pozostawienie ziemi bez okrywy może być zastosowane na co najwyżej 20 proc. areału.

Jako spełnienie wymogów normy uznaje się m.in.: okrywę roślinną, uprawy ozime, trawy na gruntach ornych, międzyplony ozime, ścierniskowe, wsiewki, rośliny bobowate drobnonasienne oraz ich mieszanki z trawami, pozostawienie ścierniska, grunty pokryte resztkami pożniwnymi oraz samosiewami zebranej uprawy, mulczem, ugorem zielonym.

- Resztki pożniwne pozostawione na polu w ww. okresie w formie mulczu lub bez mulczowania, pozostałe z buraka cukrowego, kukurydzy na kiszonkę, upraw warzywniczych, mogą spełnić wymogi okrywy glebowej - wyjaśnia ARiMR.

Z kolei piotrkowski oddział Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na swoim Facebooku zaznacza, że rolnik mający na polu międzyplony, aby zapobiec ich nadmiernemu rozwojowi może je po 15 listopada zmulczować, i tak powstałe resztki stanowić mogą pokrywę glebową.

- Szczególnie na nowy obowiązek powinni zwracać uwagę rolnicy, którzy są zwolennikami klasycznej orki zimowej, po której nie wykonuje się już innych żadnych zabiegów – tłumaczy ŁODR.

Jakie kary nałoży ARiMR na rolnika za braki w utrzymywaniu okrywy na glebach?

Od 1 listopada ARiMR może już kontrolować, czy rolnik realizuję tę praktykę na swoim polu. Jeśli tego nie zrobi, dostanie karę. Ponieważ ten rok jest pierwszym, gdy rolnicy otrzymują dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach, ministerstwo rolnictwa złagodziło sankcje.

Kary za braki w utrzymywaniu okrywy na glebach:

  • gdy okrywa ochronna gleby nie jest utrzymywana w wymaganym terminie na co najmniej 80 % powierzchni gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa. W tym przypadku:
    • gdy rolnik utrzymuje okrywę ochronną gleby na powierzchni powyżej 50% i poniżej 80% gruntów ornych otrzyma 1 pkt karny,
    • gdy rolnik utrzymuje okrywę ochronną gleby na powierzchni od 30% do 50% gruntów ornych otrzyma 3 punkty karne,
    • gdy rolnik utrzymuje okrywę ochronną gleby na powierzchni poniżej 30% powierzchni gruntów ornych otrzyma 5 punktów karnych.
  • gdy nie jest utrzymywana okrywa ochronna gleby w wymaganym terminie w międzyrzędziach na plantacjach drzew owocowych. W tym przypadku: 
    • gdy rolnik utrzymuje okrywę ochronną gleby w międzyrzędziach na powierzchni powyżej 50% i poniżej 100% plantacji drzew owocowych otrzyma 1 punkt karny.
    • gdy rolnik utrzymuje okrywę ochronną gleby w międzyrzędziach na powierzchni od 30% do 50% plantacji drzew owocowych otrzyma 3 punkty karne.
    • gdy rolnik utrzymuje okrywę ochronną gleby w międzyrzędziach na powierzchni poniżej 30% plantacji drzew owocowych otrzyma 5 punktów karnych.

Drobna niezgodność nie będzie w tym roku karana odebraniem części dopłat bezpośrednich. Tak przynajmniej wynika z zapowiedzi ministerstwa, ale poprosiliśmy resort o dokładne wyjaśnienie, co znaczy drobna niezgodność.

Natomiast w pozostałych przypadkach ARiMR może zmniejszyć rolnikowi dopłaty bezpośrednie o 1, 3, 5, 10 proc. w zależności od liczby punktów.

Z kolei w przypadku uznania niezgodności za umyślną oraz otrzymania 3 i 5 punktów kara wyniesie 15 proc. całkowitej kwoty płatności bezpośrednich. Jeśli rolnik otrzymał 7-11 punktów karnych, wtedy płatności zostaną pomniejszone o 20 proc. W przypadku 13 punktów dopłaty będą o 25 proc. niższe, a jeśli punków będzie 15, dopłata może zostać odebrana w całości.

[AKTUALIZACJA 09.11.2023] Ministerstwo rolnictwa poinformowało nas, że drobna niezgodność, to taka dla której: zasięg, dotkliwość i trwałość oceniono w punktacji na 1 punkt w każdym z trzech kryteriów (1-1-1), czyli suma punktów w ramach oceny wagi według kryterium zasięgu, dotkliwości i trwałości, wynosi 3.  W przypadku stwierdzenia drobnej niezgodności, nie stosuje się kary administracyjnej, natomiast rolnik jest informowany o niezastosowaniu kary administracyjnej oraz o możliwych działaniach naprawczych mających na celu usunięcie stwierdzonych drobnych niezgodności.

Więcej o karach, jakie grożą rolnikom za nieprzestrzeganie norm GAEC i według jakich kryteriów ARiMR nalicza sankcje przeczytasz TUTAJ.

image
Dopłaty bezpośrednie 2023

Dopłaty bezpośrednie: jakie kary grożą rolnikowi za niespełnienie norm GAEC? Ministerstwo wyjaśnia

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 14:58