Tysiące rolników wciąż czeka na dopłaty bezpośrednie. kiedy ARiMR je wypłaci?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Tysiące rolników wciąż czeka na dopłaty bezpośrednie. Kiedy ARiMR je wypłaci?

14.06.2024., 15:30h
Wielu rolników nadal nie otrzymało dopłat bezpośrednich i ekoschematów. Ile pieniędzy nie zostało wypłacone?

1,178 mln rolników z dopłatami bezpośrednimi

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 13 czerwca br. dopłaty bezpośrednie zostały wypłacone 1,178 mln rolników, a kwota przekazana w ramach płatności końcowych dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. wynosi obecnie 8,77 mld zł. 6,05 mld zł z tej sumy zostało wypłacone beneficjentom ubiegającym się o dofinansowanie ekoschematów powierzchniowych lub dobrostanu zwierząt.

Wypłata płatności końcowych trwa już pół roku

Wypłata płatności końcowych trwa od 1 grudnia. Wielu rolników nadal nie otrzymało jednak decyzji w sprawie przyznania dopłat, choć ten upłynął 31 maja br. Jak jednak podkreśla ARiMR, ci rolnicy, którzy decyzji nie otrzymali, mogą spodziewać się informacji wraz ze wskazaniem nowego terminu. Zdaniem Agencji, wypłata pieniędzy z tytułu dopłat za 2023 r. powinna się jednak zakończyć do 30 czerwca.

Dopłaty bezpośrednie nabór 2024

Trwa nabór wniosków o wypłatę dopłat bezpośrednich i obszarowych za rok 2024. Do 13 czerwca rolnicy złożyli 944 tys. Wniosków. Koniec naboru wniosków został przewidziany na 1 lipca br.

Nanoszenie poprawek i zmian w deklaracjach bez konsekwencji będzie możliwe do 16 lipca br., natomiast do 26 lipca rolnicy będą mogli uzupełniać wnioski w okresie sankcyjnym, czyli za każdy dzień roboczy zwłoki kwota płatności zostanie pomniejszona o 1%.

Komu przysługują dopłaty bezpośrednie?

Dopłaty bezpośrednie są wypłacane rolnikom aktywnym zawodowo, którzy prowadzą działalność rolniczą. Muszą oni jednak mieć gruntów o powierzchni minimum 1 ha, który jest ich własnością na dzień 1 maja br.

Dopłaty są również wypłacane rolnikom mającym mniej niż 1 ha gruntów i spełniają warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami, jeśli kwota płatności bezpośrednich, którą mieliby otrzymać jest równa minimum 200 euro.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: ARiMR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 11:33