Nowy harmonogram naborów na dotacje z Planu Strategicznego dla WPR 2023–2027Canva
StoryEditorDotacje dla rolników

Nowy harmonogram naborów na dotacje z Planu Strategicznego dla WPR 2023–2027

02.06.2024., 17:30h
Kiedy ARiMR rozpocznie nabór wniosków na Premię dla młodego rolnika, rozwój małych gospodarstw czy na Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność? Oto nowy harmonogram dotacji z Planu Strategicznego.

Nowy harmonogram dotacji z Planu Strategicznego

ARiMR zaktualizowała harmonogram planowanych w drugim półroczu br. naborów wniosków w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023–2027.

Od 1 czerwca do 31 lipca Agencja będzie przyjmowała wnioski od rolników na działania: „Zalesianie gruntów rolnych”, „Tworzenie zadrzewień śródpolnych”, „Zakładanie systemów rolno-leśnych” oraz „Zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych”.

Kiedy nabór wniosków na Premię dla młodego rolnika?

Nabór wniosków na „Premię dla młodego rolnika” ma wystartować i zakończyć się o dwa tygodnie później, niż wcześniej podano. Wnioski będzie można składać od 19 czerwca do 19 sierpnia. O szczegółach dotyczących tej pomocy pisaliśmy w artykule: 200 tys. zł premii dla młodego rolnika: za co punkty?.

Jeszcze w czerwcu wystartuje nabór wniosków dla producentów trzody chlewnej na „Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF”. Będą oni mogli składać dokumenty od 27 czerwca do 2 sierpnia. Warunkiem ich złożenia jest prowadzenie chowu lub hodowli na poziomie minimum 50 świń średniorocznie lub hodowli świń ras rodzimych albo ras czystych.

Kiedy ruszy nabór wniosków na inwestycje w gospodarstwa poprawiające konkurencyjność, a kiedy na rozwój małych gospodarstw?

Później niż planowano, ma wystartować nabór wniosków dla rolników chcących zainwestować w rozwój małych gospodarstw. Powinni być oni gotowi z wnioskami między 25 lipca a 22 sierpnia. Pomoc przyznaje się w formie płatności ryczałtowej. Na inwestycje dotyczące produkcji ekologicznej przewidziano 120 tys. zł, a na pozostałe – 100 tys. zł.

Nabór wniosków na „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność” w formie dotacji w obszarach A, B, C zaplanowano między 5 września a 11 października.

Między 24 października a 22 listopada wystartują nabory na interwencje w sektorze pszczelarskim. Pszczelarze mogą ubiegać się o pomoc m.in. na modernizację gospodarstw pasiecznych oraz wsparcie na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 09:55