StoryEditorWiadomości rolnicze

Eksperci przewidują spadek produkcji pasz dla zwierząt. Jak zmienią się ceny?

10.06.2022., 15:06h
Eksperci z Europejskiej Federacji Producentów Pasz szacują, że produkcja pasz dla zwierząt hodowlanych w krajach UE ma w tym roku spadać. Jakie są tego przyczyny i jak zareagują rynki? Jakie są aktualne ceny pasz?

Stabilizacja rynku pasz po pandemii

Rok 2021 nie był jednym z najlepszych na rynku pasz, ale nie był też najgorszy. Europejska Federacja Producentów Pasz (FEFAC) odnotowała wówczas w krajach europejskich produkcję mieszanek paszowych na poziomie 150,2 mln ton, czyli o 0,03 proc. więcej w stosunku do 2020 r. 

Jedynym sektorem, który nie ustabilizował się lub nie zanotował wzrostu, były pasze dla świń. Ze względu na zmniejszony popyt na wieprzowinę na rynkach eksportowych, wysokie ceny zbóż oraz szalejący ASF, w 2021 roku produkcja paszy dla trzody chlewnej była o 1,5% mniejsza, niż w 2020 roku. Za zmniejszoną produkcją stoi także mniejszy popyt: wielu hodowców, głównie na zachodzie Europy, likwiduje swoje stada. 

Straty związane z COVID-19 częściowo odrobił za to sektor pasz dla drobiu. Odnotowano tam średnie zwiększenie produkcji o 1,1 proc. w porównaniu do 2020 roku. W niektórych krajach, takich jak Irlandia, Hiszpania, Włochy Portugalia, Austria, Finlandia i Rumunia wzrost ten sięgnął nawet 5 proc. Są jednak także kraje, w których poziom produkcji paszy dla drobiu spadł. Wśród nich znalazła się Polska. Przyczyny? Wysokie koszty hodowli drobiu, niska cena jaj oraz ptasia grypa.

W sektorze pasz dla bydła także odnotowano niewielki wzrost: średnio dla krajów UE wyniósł 0,2 proc. 

FEFAC prognozuje spadek produkcji w 2022 roku

Według analityków z Europejskiej Federacji Producentów Pasz, w najbliższym czasie nastąpi ograniczenie produkcji drobiu oraz trzody chlewnej. Głównymi powodami są wysokie ceny produkcji oraz niski popyt. Nie bez wpływu pozostaje także ptasia grypa, która dalej szaleje w niektórych regionach Europy. 

Przewidywany spadek wyniesie:

 • –4,2 proc. dla paszy dla świń;
 • –3 proc. dla paszy dla drobiu;
 • –1,6 proc. dla paszy dla bydła.

Ogólnie szacuje się, że przemysłowa produkcja mieszanek paszowych spadnie o -2,9 proc. w porównaniu do 2021 roku. To około 4,3 mln ton.

Co wpłynie na zmniejszenie popytu na pasze?

FEFAC wymienia następujące czynniki, które mogą obniżyć popyt na mieszanki paszowe w tym roku:

 • ciągłe rozprzestrzenianie się chorób zwierząt (AI i ASF);
 • niepewność gospodarcza związana głównie z wojną w Ukrainie;
 • ceny dla produktów zwierzęcych poniżej kosztów produkcji;
 • decyzje polityczne UE (presja na obniżanie emisji gazów cieplarnianych i innych, polityka socjalna i łańcuchy dostaw wolne od wylesiania);
 • zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowane COVID-19 (ograniczenia w Chinach wpływające na eksport dodatków i innych składników pasz).

Jakie są aktualne ceny pasz?

Z pewnością spadek produkcji i popytu na mieszanki paszowe nie pozostanie bez wpływu na ceny rynkowe. W Polsce od 2020 roku notowane są wzrosty cen, które sięgają kilkudziesięciu procent. Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w kwietniu 2022 ceny za tonę paszy przedstawiały się następująco: 

 • pasze dla bydła ogółem: 2289 zł/t,
 • pasze dla drobiu ogółem: 2311 zł/t,
 • pasze dla trzody ogółem: 2190 zł/t.

Cena pasz dla bydła w porównaniu z kwietniem 2021 była wyższa o 28,6 proc., a w stosunku do kwietnia 2020 o 45 proc. Podobny wzrost odnotowały mieszanki paszowe dla trzody: 26,8 proc. i 48,3 proc. w stosunku do odpowiednio kwietnia 2021 i kwietnia 2020. Nieco większe różnice można zaobserwować w sektorze pasz dla drobiu. Tam cena wzrosła o 40,7 proc. w porównaniu do tej z przed roku i o aż 65,8 proc. w porównaniu do ceny z przed dwóch lat.


Zuzanna Ćwiklińska
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 18:18