Pat w sprawie pomocy suszowej.TPR/KE/MRiRW
StoryEditorPomoc suszowa nie dla wszystkich

Pomoc suszowa: Przepychanka między politykami trwa, a rolnicy się irytują. "Minister zostawia nas na lodzie"

12.08.2023., 18:29h
Pat w sprawie pomocy suszowej. Minister rolnictwa czeka na zgodę KE w sprawie oddzielenia produkcji roślinnej od zwierzęcej. Komisarz Wojciechowski twierdzi jednak, że zgoda nie jest potrzebna, bo przepisy jasno mówią, że... produkcję można rozdzielić. Przepychanka między politykami trwa, a rolnicy się irytują, bo nie potrzebują polemik, tylko natychmiastowego wsparcia. - Minister zostawia nas na lodzie - mówią.

Rolnicy walczą o to, by w kryteriach szacowania suszy oddzielić produkcję roślinną od zwierzęcej. W przeciwnym wypadku hodowcy zwierząt po raz kolejny nie dostaną pomocy suszowej. W tej sprawie w miniony piątek 4 sierpnia odbył się protest zachodniopomorskiej „Solidarności”, a tydzień później doszło do rozmów z ministerstwem rolnictwa.

Minister Robert Telus poinformował rolników, że zwrócił się z pismem do Komisji Europejskiej w sprawie rozdzielania produkcji roślinnej od produkcji zwierzęcej w celu zwiększenia możliwości udzielania pomocy klęskowej.

– Czekamy na odpowiedź Komisji w tej sprawie, jeśli będzie pozytywna, to wdrożymy ją w życie – zapewnił minister Telus.

Wojciechowski o szacowaniu suszy: rozdzielenie produkcji roślinnej i zwierzęcej jest możliwe

Tyle że komisarz Janusz Wojciechowski już udzielił tej odpowiedzi na Twitterze. Poinformował, że… rozdzielenie produkcji jest jak najbardziej możliwe!

Wyjaśnił, że zgodnie z art. 25 ust. 8 rozporządzenia UE 2472/2022, utratę dochodu można obliczać albo na poziomie rocznej produkcji rolnej gospodarstwa, na poziomie upraw albo zwierząt gospodarskich, a kwota utraty dochodu może zostać  zwiększona o inne koszty.

- To znaczy, że szacowanie strat może, ale nie musi być dokonywane na poziomie dochodów całego gospodarstwa. Możliwa do zastosowania jest opcja "rozdzielenia produkcji" i szacowanie strat tylko w uprawach albo tylko w hodowli. Państwa decydują, który system wybiorą i zastosują – rozwiał wątpliwości komisarz Wojciechowski.

"Tu żaden prawnik z żadnego ministerstwa nie może mieć żadnych wątpliwości"

Dodał jeszcze, że „w prawie obowiązuje zasada, że jasne przepisy nie wymagają interpretacji, a przepis art. 25 ust. 8 jest jasny - państwo członkowskie wybiera, liczenie strat na poziomie całego gospodarstwo albo rozdzielenie produkcji”.

- Tu żaden prawnik z żadnego ministerstwa nie może mieć żadnych wątpliwości, że wchodzą w grę 3 opcje, które nie mogą się dublować. Zgoda Komisji Europejskiej nie jest tu do niczego potrzebna – wyjaśnił komisarz.

Rolnicy: Telus upiera się, że musi dostać zgodę KE

Ale, jak informują rolnicy, którzy brali udział w spotkaniu z ministrem rolnictwa,Telus mimo wszystko uzależnia rozdzielenie produkcji od otrzymania zgody z KE.

- To jest niedorzeczne. Komisarz informuje, że zgody nie potrzeba, bo przepisy mówią jasno, że produkcję można rozdzielić, a minister i tak się upiera. Mówiliśmy o tym komisarzowi. Wojciechowski jeszcze przed spotkaniem w ministerstwie zadzwonił do mnie i powiedział żebym przeczytał Telusowi to, co napisał na Twitterze. Przeczytałem, ale nic to nie dało, bo minister się zaparł i czeka na oficjalne pismo z KE. A przecież tej zgody formalnie na papierze nie będzie, bo skoro przepisy są jasne, to zgoda nie jest potrzebna  – mówi nam Łukasz Buchajczyk, rolnik z Drawna w woj. zachodniopomorskim.

Pomoc suszowa dopiero w następnym roku. A rolnicy potrzebują pieniędzy już!

W ocenie rolnika minister Telus zasłania się brakiem zgody, a tak naprawdę wcale nie zależy mu na rozdzieleniu produkcji, bo gdy to nastąpi trzeba będzie wypłacić rolnikom więcej pomocy suszowej.

- A pieniędzy w tym roku na suszowe już nie ma. Minister mówi, że dopiero na wiosnę w następnym roku będą wypłaty. Ale my nie możemy czekać. Już potrzebujemy tego wsparcia!– tłumaczy Buchajczyk.

Rolnicy: minister zostawia nas na lodzie

Rolnik żali się, że minister, wbrew zapowiedziom, nie przedstawił im żadnej sensownej propozycji odnośnie szacowania strat w gospodarstwach z produkcją zwierzęcą. 

- Minister kazał nam nie protestować, obiecując, że podejmie jakieś działania, a teraz zostawia nas na lodzie. Nie dał nam żadnych alternatyw. Powiedział tylko, że szacowanie suszy u hodowców można zrobić ewentualnie na podstawie faktur zakupu paszy. I wtedy byłaby jakaś rekompensata. Ale na litość! Gdzie ja mam kupić paszę, skoro w naszym regionie nie ma żadnych pasz, nie ma sianokiszonki, bo nie urosła! Więc takie rozwiązanie to fikcja – oburza się rolnik.

Producenci mleka zdruzgotani. Będą redukować stada. "Już w czerwcu sprzedałem 20 krów"

W tej sytuacji on i wielu jego kolegów będą musieli podjąć radykalne działania i z bólem serca zredukować stado krów.

- Za chwilę nie będę miał czym karmić krów. Przez suszę drugiego pokosu praktycznie nie ma, więc teraz skarmiam zapasami na zimę! Już w czerwcu zredukowaliśmy stado o 20 krów. I teraz też nie będzie wyjścia, trzeba będzie kolejne sztuki sprzedać. Do tego dochodzi bardzo niska cena skupu mleka. 1,50 zł/l, które otrzymujemy, jest praktycznie na granicy opłacalności. Tak żyć się nie da – tłumaczy rolnik.

"Mamy gospodarstwo mleczne od 40 lat. Nigdy nie było tak źle"

I ze smutkiem dodaje, że po raz pierwszy odkąd funkcjonuje gospodarstwo rodzinne „Buchajczyk”, czyli od 1984 roku, zapadła decyzja o wygaszaniu produkcji mleka i całkowitej likwidacji stada za 5 lat.

- Były różne kryzysy. Ale tak źle, jak jest teraz to nie było nigdy. Po ponad 40 latach wyjdziemy z produkcji mleka. Trzeba będzie przestawić się na coś innego. Ale jeszcze nie wiemy na co, bo w każdej branży rolnej sytuacja jest beznadziejna – zaznacza rolnik.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 20:43