W tym roku także komisje szacowały straty suszowe na polachRada Powiatowa WIR Jarocin
StoryEditorPomoc suszowa 2023

Pomoc suszowa: kiedy rolnicy dostaną protokół oszacowania strat?

09.11.2023., 16:39h
Rolnicy, którzy złożyli wnioski o szacowanie strat suszowych, czekają na protokół. Wtedy dowiedzą się, jak oszacowano ich szkody. Kiedy aplikacja suszowa wygeneruje im ten dokument?​

Rolniczy czekają na protokoły oszacowania strat

Do 17 listopada rolnicy mogą składać wnioski o szacowanie strat suszowych za pośrednictwem aplikacji suszowej. Ci, którzy już to zrobili, z niecierpliwością czekają aż aplikacja wygeneruje im protokół oszacowania szkód. Wtedy dowiedzą się, jak system oszacował ich straty w uprawach.

- Wniosek złożyłem jeszcze we wrześniu. Udało mi się mimo wielu awarii aplikacji. No, ale nadal nie mam protokołu, więc nie wiem, jak oszacowane zostały moje straty. Ja sam oceniam je na jakieś 60 proc., ale obawiam się, że system jak zwykle policzy mniej – mówi nam pan Jan, rolnik z Kujaw.

Protokół jest potrzebny rolnikom także po to, by móc ubiegać się o ewentualną pomoc związaną z wystąpieniem suszy w uprawach, np. rekompensaty lub preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji rolnej.

Kiedy rolnicy dostaną protokół oszacowania strat?

Kiedy więc rolnicy otrzymają protokoły oszacowania szkód wygenerowane przez aplikację? O to zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa. Z odpowiedzi wynika, że na ten dokument będą musieli jeszcze trochę poczekać.

- Producenci rolni, po zakończeniu naboru wniosków, tj. po dniu 17 listopada br. po zalogowaniu się do aplikacji, będą mogli pobrać kalkulację albo protokół oszacowania szkód – poinformowało nas ministerstwo.

Przypominamy. Zgodnie z przepisami na wniosek producenta rolnego aplikacja „zgłoś szkodę rolniczą” generuje:

  • kalkulację z oszacowania szkód w przypadku, gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym

albo

  • protokół oszacowania szkód w przypadku, gdy szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym.

Jak się zalogować do aplikacji suszowej, gdy wygasł profil zaufany?

Rolnik, który nie przedłużył do 31 października 2023 roku profilu zaufanego, mimo jego wygaśnięcia, wciąż ma możliwość zalogowania się profilem zaufanym do aplikacji suszowej. Jak to zrobić? 

Ministerstwo Rolnictwa wyjaśnia, że w takiej sytuacji można założyć nowy profil zaufany, np. poprzez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą”. 

- Umożliwi to dalsze logowanie się do aplikacji profilem zaufanym w celu złożenia wniosku o oszacowanie suszy czy późniejszego pobrania protokołu lub kalkulacji oszacowania szkód – tłumaczy ministerstwo w komunikacie.

Kiedy rolnicy otrzymają pomoc suszową?

Resort rolnictwa szacuje się, że na pomoc suszową będą potrzebne środki z budżetu państwa w wysokości 1,497 mld zł w 2024 roku. Wtedy też prawdopodobnie nastąpi wypłata pomocy suszowej.

Kamila Szałaj 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. maj 2024 23:36