Pomoc suszowa: od kiedy rolnicy mogą pobierać protokoły suszowe?Envato
StoryEditorPomoc suszowa 2023

Pomoc suszowa: od kiedy rolnicy mogą pobierać protokoły suszowe?

17.11.2023., 12:00h
17 listopada mija termin składania wniosków o szacowanie strat suszowych. Kiedy rolnicy będą mogli pobrać protokół suszowy lub kalkulację?

Pomoc suszowa: 17 listopada ostatnim dniem na złożenie wniosku w aplikacji

17 listopada mija termin składania wniosków o szacowanie strat suszowych za pośrednictwem aplikacji suszowej. Jak informuje portal topagrar.pl, do tej pory wnioski złożyło 276 tys. rolników. Teraz z niecierpliwością czekają aż aplikacja wygeneruje im protokół oszacowania szkód. Z niego dowiedzą się, jak system oszacował ich straty w uprawach. 

Protokół jest potrzebny rolnikom także po to, by móc ubiegać się o pomoc suszową lub o kredyt preferencyjny na wznowienie produkcji rolnej.

Kiedy rolnicy będą mogli pobrać protokół suszowy?

Kiedy rolnicy będą mogli pobrać protokoły oszacowania szkód wygenerowane przez aplikację? O to zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa. Z odpowiedzi wynika, że po zakończeniu naboru wniosków.

- Producenci rolni, po zakończeniu naboru wniosków, tj. po dniu 17 listopada br. po zalogowaniu się do aplikacji, będą mogli pobrać kalkulację albo protokół oszacowania szkód – poinformowało nas ministerstwo.

Zgodnie z przepisami na wniosek producenta rolnego aplikacja „zgłoś szkodę rolniczą” generuje:

  • kalkulację z oszacowania szkód w przypadku, gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym

albo

  • protokół oszacowania szkód w przypadku, gdy szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym.

Kiedy rolnicy otrzymają pomoc suszową?

Resort rolnictwa szacuje się, że na pomoc suszową będą potrzebne środki z budżetu państwa w wysokości 1,497 mld zł w 2024 roku. Wtedy też prawdopodobnie nastąpi wypłata pomocy suszowej.

image
Pomoc suszowa 2023

Pomoc suszowa: rolnicy mają ostatnią szansę na złożenie wniosku w aplikacji suszowej

image
Pomoc suszowa

Aplikacja suszowa: jak się zalogować, gdy wygasł profil zaufany?

Kamila Szałaj 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. luty 2024 18:32