StoryEditorWiadomości rolnicze

Rusza nabór wniosków dla rolników i przetwórców w ramach KPO. Na co można dostać dotacje?

14.09.2022., 14:09h
Niebawem ruszy nabór wniosków dla rolników i przetwórców w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Na co można otrzymać dotację? Jakie są stawki pomocy? 

W połowie października 2022 roku ARiMR uruchomi cztery nabory wniosków dla rolników i przetwórców w ramach KPO.

- Dwa działania dotyczą przetwórstwa - zarówno dla rolników, jak i mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. A pozostałe dwa działania są związane z wymianą słupów nasączonych kreozotem, podtrzymujących chmiel oraz wymianą pokryć dachów z azbestu - mówił dziś podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Wsparcie będzie finansowane z KPO w ramach działania A1.4.1. - Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu.

Dopłata do wymiany dachu z azbestem

Najbardziej oczekiwanym wśród rolników działaniem jest wymiana dachu z azbestem. 

- Od wielu lat funkcjonują już dopłaty do utylizacji azbestu realizowane przez samorządy, ale rolnicy zawsze mówili, że choć azbest mogą zutylizować za darmo, to jakby im dopłacono do wymiany dachu, to chętnie by z tego korzystali. Więc wychodzimy właśnie z ofertą pomocy przy wymianie dachu - mówił Kowalczyk.

Minister poinformował, że rolnicy będą mogli uzyskać dofinansowanie do wymiany dachu w wysokości 40 zł do 1 metra kwadratowego pokrycia. Dotacja jest limitowana do 500 mkw. To oznacza, że maksymalna kwota wsparcia wynosi 20 000 zł.

Rolnik może dostać pół miliona zł na RHD

W październiku wystartuje też program adresowany do rolników lub ich małżonków prowadzących RHD, sprzedaż bezpośrednią, dostawy bezpośrednie, działalność marginalną lub przetwórstwo rolno-spożywcze. 

Będą oni mogli uzyskać wsparcie od 20 do 500 tys. zł. 

W ramach tego działania wspierane będzie m.in.: tworzenie lub modernizacja miejsc przeznaczonych do przetwarzania, przechowywania i przygotowania do sprzedaży produktów rolnych oraz do prowadzenia sprzedaży.

Z dotacji z KPO rolnik będzie mógł pokryć koszty m.in. budowy budynków, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją. Będzie mógł także zakupić nowe maszyny i urządzenia oraz nowy sprzęt komputerowy.

Wsparcie będzie można wykorzystać także na zakup nowych środków transportu i ruchomych punktów sprzedaży oraz placówek gastronomicznych.

Pieniądze można też przeznaczyć na modernizację miejsc na placach targowych lub w budynkach i na przygotowanie punktów sprzedaży w miejscach obsługi podróżnych.

Nawet 15 mln zł dla przetwórców żywności

W ramach KPO przewidziano także wsparcie dla przetwórców. Będą oni mogli sfinansować zakup i instalację nowych maszyn i urządzeń oraz środków transportu. Pieniądze mogą przeznaczyć również na budowę lub remont budynków.

Wsparcie zależne jest od wielkości zakładu przetwórczego i wynosi dla:

  • zakładu mikro (zatrudnienie do 10 osób, maksymalne obroty 2 mln euro) – 3 mln zł.;
  • zakładu małego (zatrudnienie do 50 osób, maksymalne obroty 10 mln euro) – 10 mln zł;
  • zakładu średniego (zatrudnienie do 250 osób, maksymalne obroty 50 mln euro) – 15 mln zł.

Ponad 100 tys. zł na wymianę słupów dla młodego rolnika - producenta chmielu

Będzie także pomoc dla producentów chmielu. Resort rolnictwa ze środków KPO chce sfinansować wymianę słupów impregnowanych kreozotem, który został zakwalifikowany jako substancja rakotwórcza. 

- Jest to bardzo specjalistyczne, bo tak naprawdę będzie realizowane tylko w jednym województwie – lubelskim. Wymiana słupów podtrzymujących plantacje chmielu nasączone kreozotem ma na celu likwidację zagrożeń środowiskowych. Będą wymieniane na betonowe albo z tworzyw sztucznych - mówił Kowalczyk.

Plantatorzy chmielu mogą liczyć na dopłaty do wymiany słupów w wysokości 70 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku młodego rolnika i do 50 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku pozostałych rolników.

W związku z tym młody rolnik dostanie 102 217 zł, a pozostali – 73 012 zł.

Dofinansowanie można uzyskać maksymalnie do 5 ha.

Kamila Szałaj, fot. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 12:02