Nazywany w mediach ”Zielonym Królem”, Karol III od lat znany jest z promowania rolnictwa ekologicznego i propagowania poglądów proekologicznych.Facebook/The Royal Family
StoryEditorRolnictwo na luzie

Król Karol III to też... rolnik. Ile ma hektarów i jaką żywność produkuje?

07.05.2023., 19:45h
Znany ze swojego zamiłowania do rolnictwa ekologicznego i ochrony klimatu, król Karol III - świeżo koronowany monarcha Wielkiej Brytanii, przez lata dorobił się niemałej fortuny na założonej w latach 90‘ marce żywności ekologicznej pochodzącej z królewskich ziem. Co łączy Karola III z rolnictwem?

Karol III od dziesięcioleci propaguje zrównoważone i ekologiczne rolnictwo

Majątek obecnego monarchy Wielkiej Brytanii szacowany jest w dużym przybliżeniu na 2 miliardy funtów, w skład którego wchodzą liczne nieruchomości, dzieła sztuki, w tym obrazy chociażby Salvadora Dali czy Claude‘a Moneta, kosztowna biżuteria, luksusowe samochody, konie wyścigowe czy też kolekcja unikatowych znaczków. Znaczna większość to spadek po zmarłej Elżbiecie II, jednak nowy król Zjednoczonego Królestwa przez wiele lat rozwijał swoją własną markę produktów ekologicznych, która obecnie jest jedną z topowych marek organicznej żywności oraz napojów w UK. Mowa o The Duchy Originals, marce założonej w 1990 roku.

Nazywany w mediach "Zielonym Królem", Karol III od lat znany jest z promowania rolnictwa ekologicznego i propagowania poglądów proekologicznych. Nic więc dziwnego, że część posiadanych gruntów rolnych przekształcił w całkowicie ekologiczne fermy, które dały początek produktom The Duchy Originals.

Od początku lat 80., kiedy po raz pierwszy sam zarządzałem gruntami w Highgrove, chciałem skupić się na podejściu do produkcji żywności, które pozwala uniknąć wpływu konwencjonalnego systemu rolnictwa uprzemysłowionego, który jak coraz wyraźniej widać, ma katastrofalny wpływ na żyzność gleby, różnorodność biologiczną oraz zdrowie zwierząt i ludzi – wyznał Karol III magazynowi Country Life w 2021 roku.

Ponad 52 tys. hektarów królewskiej ziemi 

Rozpoczęcie projektu było możliwe dzięki posiadanym ogromnym połaciom ziem. Ekologiczna żywność pochodzi między innymi z 360 hektarowej fermy "Duchy Home Farm" będąca częścią wiejskiej rezydencji króla Karola III. Płody rolne pochodzące z królewskiego gospodarstwa służą jako najwyższej jakości składniki produktów Duchy Originals. To nie jedynie ziemie, którymi władał dawny Książę Karol. Przed śmiercią Królowej, będąc jeszcze zwierzchnikiem Księstwa Kornwalii, pokażnym źródłem jego dochodu były rozległe posiadłości obejmujące ponad 52 tysiące hektarów ziemi oraz 2360 hektarów lasów, które częściowo dzierżawił firmom oraz rolnikom.

Królewska żywność topową ekologiczną marką w Wielkiej Brytanii

Pierwszym produktem The Duchy Originals były owsiane herbatniki, które weszły po raz pierwszy do sprzedaży w 1992 roku. Początkowo artykuły sygnowane królewską marką można było znaleźć jedynie w ekskluzywnych sklepach, takich jak Harrods i Fortnum & Mason. Z biegiem czasu i rozwojem projektu, dystrybucja rozszerzyła się o kolejne sklepy takie jak Waitrose.

Obecnie Waitrose ma wyłączne prawo do sprzedaży produktów Duchy, a w portfolio marki znajduje się około 300 różnych produktów takich jak jak ekologiczne mleko, mięsa, warzywa, owoce czy piwo. Produkty dostępne są w ponad 30 krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii czy Australii.

Trzymanie pieczy nad produkjcą królewskiej eko-żywności najprawdopodobniej przejdzie na najstarszego syna - księcia Williama, który również odziedziczył oddzielną posiadłość Księstwa Kornwalii – wartą około 1 miliarda funtów.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 12:14