StoryEditorWiadomości rolnicze

Ceny mleka rosną, ale koszty produkcji jeszcze szybciej. Rynek mleka w UE

19.10.2022., 19:10h
Na rynku unijnym w ostatnich miesiącach mamy do czynienia ze wzrostem cen skupu mleka. Jednak eksperci Copa-Cogeca podkreślają, że gwałtownie rosnące koszty produkcji niwelują potencjalne zyski i ograniczają możliwości inwestycyjne. W efekcie rolnicy praktycznie nie odczuwają rekordowo wysokich cen skupu. O ile wzrosły ceny paszy dla krów?

Na przełomie września i października 2022 roku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” oraz posiedzenie Grupy Dialogu Obywatelskiego ds. mleka przy Komisji Europejskiej. Na spotkaniach Polskę reprezentowała Dorota Śmigielska z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, ekspertka Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych

W Polsce ceny skupu mleka rosną od stycznia 2021 r.

Dorota Śmigielska poinformowała, że w Polsce ceny mleka rosną od stycznia 2021 roku. W sierpniu cena wynosiła 50,31 EUR/100 kg i była o ponad 50% wyższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Skup mleka za osiem miesięcy 2022 roku był o 1,9% wyższy niż w 2021 roku.

Według najnowszych danych GUS pogłowie krów mlecznych na koniec czerwca 2022 roku wyniosło 1 852 tys. sztuk i było o 12% niższe niż w czerwcu 2021 roku oraz o 9% niższe niż w grudniu 2021 roku.

– Producenci mleka borykają się z bardzo wysokimi kosztami produkcji, najwyższe wzrosty odnotowano w przypadku pasz, nawozów, energii elektrycznej i gazu. Zakłady mleczarskie otrzymały także pisma od zakładów energetycznych z informacją, że mogą występować przerwy w dostawie energii elektrycznej i gazu. Jednocześnie w sierpniu największe zakłady produkujące nawozy azotowe na kilka dni wstrzymały produkcję lub znacznie ją ograniczyły. Obecnie produkcje wznowiono, jednak sytuacja nie jest stabilna –​ podkreśliła Dorota Śmigielska wiceprzewodnicząca grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca.

Przeczytaj także: 

Czy mleczarnie będą mieć zapewniony prąd? "Krowy to nie fabryka, że można wyłączyć i włączyć!"

 

Najwyższy wzrost cen mleka na Litwie, Łotwie i Holandii

Średnie ceny mleka w Unii Europejskiej rosną od początku 2021 roku. Trend ten utrzymuje się również w roku bieżącym. Ceny osiągają historycznie wysokie poziomy. W lipcu bieżącego roku średnia cena surowca wynosiła 51,1 EUR/100 kg. Szacunki na sierpień 2022 wskazują na dalszy wzrost do 52,0 EUR/100 kg.

Ceny w lipcu 2022 r. we wszystkich państwach członkowskich były wyższe niż rok temu, przy czym największy wzrost odnotowano:

  • na Litwie (+76%),
  • na Łotwie (+63%),
  • w Holandii (+60%),
  • w Belgii (+58%)
  • oraz w Irlandii (+55%).

Koszty paszy dla krów wzrosły o 80%, a produkcja mleka w UE spada

Ale producenci mleka w całej UE borykają się z wysokimi kosztami produkcji, głównie pasz, nawozów oraz energii elektrycznej. Koszty pasz w porównaniu z rokiem 2020 r. wzrosły o około 80%.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, że w większości państw członkowskich produkcja mleka została ograniczona. Produkcja spada również u największych światowych graczy czyli w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii i Australii. Jednocześnie odnotowywany jest wzrost cen i zapotrzebowanie na mleko. Taki trend będzie się utrzymywał w kolejnych miesiącach.

Komisja Europejska podczas posiedzenia Obserwatorium Rynku Mleka poinformowała, że państwa członkowskie naciskają na ograniczenie cen energii elektrycznej. Ma ona wynosić 200 EUR/MWh, jednak nie wiadomo czy to będzie ostateczna wartość.

–​ Branża mleczarska nie może zatrzymać łańcucha dostaw. Nie może zabraknąć energii elektrycznej, bo mleko to produkt, który łatwo się psuje – wskazuje Dorota Śmigielska.   

Wybory w grupie roboczej

W związku z upływającą kadencją odbyły się wybory Prezydium grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne”. Jej przewodniczącym został Giovani Guarneri, a wiceprzewodniczącymi ponownie Dorota Śmigielska oraz Karsten Schmal. Prezydium wybrano poprzez aklamację.

wk, fot. archiwum

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 22:22