
Które produkty mleczne zdrożały najbardziej?
Jak wskazują analitycy Banku Credit Agricole, ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem wzrostu cen produktów mlecznych, co spowodowało, że znajdują się one obecnie na poziomie wyższym niż w analogicznym okresie minionego roku.
– Z najsilniejszym wzrostem cen w ujęciu rocznym mamy do czynienia w przypadku serwatki oraz masła, mimo odnotowanej silnej korekty cen na początku 2025 r., podczas gdy ceny odtłuszczonego mleka w proszku pozostają na obniżonym poziomie – czytamy w raporcie.
Ponadto, zdaniem ekspertów, w branży mlecznej obserwowana jest silna nierównowaga na rynku tłuszczu mlecznego i białka.
Zobacz też: Złe wieści dla rolników. Chiny dokręcają śrubę
Dlaczego ceny produktów mlecznych wzrastają?
Z relacji analityków Credit Agricole wynika, że wzrost cen produktów mlecznych jest wynikiem spadku dostaw mleka u światowych eksporterów produktów mlecznych, czyli:
- UE,
- Nowej Zelandii,
- USA,
- Australii,
- Argentyny.
– Na szczególną uwagę zasługują niekorzystne perspektywy produkcji mleka na półkuli północnej, która weszła obecnie w decydującą fazę sezonu mleczarskiego. Zgodnie z prognozami USDA, wzrost wydajności produkcji mleka w UE nie skompensuje spadku pogłowia krów mlecznych. Czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia pogłowia krów jest coraz większa skala wycofywania się rolników z produkcji mleka, w szczególności w Europie Zachodniej, m.in. za sprawą zmian demograficznych i braku sukcesji, jak również niskiej opłacalności produkcji – wynika z raportu.
Co więcej, analitycy sygnalizują, że prognozy dla USA wskazują na potencjalny wzrost dostaw mleka, choć na razie jest on niższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jednocześnie obserwowany jest wzrost zapotrzebowania na produkty mleczne, pomimo spadku zainteresowania ich zakupem ze strony Chin dążących do samowystarczalności tego kraju w branży mlecznej. Jednocześnie oczekiwany jest wzrost zainteresowania zakupem produktów mlecznych przez państwa Azji Południowo-Wschodniej czy Europy.
Do kiedy ceny mleka będą wzrastać?
Zdaniem ekspertów rynku mleka, wzrost cen utrzyma się do końca 2025 r., a pogorszenie sytuacji jest oczekiwane dopiero w 2026 r. i będzie wynikiem dostosowania podaży i popytu do rosnących cen produktów mlecznych.
Jaka będzie cena mleka na koniec 2025 r.?
Jak wynika z prognozy ekspertów Credit Agricole, cena mleka na koniec roku 2025 będzie oscylowała w granicach 2,75 zł/l, a na koniec roku 2026 w granicach 2,50 zł/l.
– Jednocześnie, ze względu na wysoką konkurencję pomiędzy mleczarniami o surowiec, najprawdopodobniej cena skupu mleka w Polsce będzie nadal odchylać się w górę od średniej unijnej. Czynnikami ryzyka dla naszej prognozy są kształtowanie się warunków agrometeorologicznych na kluczowych rynkach oraz sytuacja geopolityczna na świecie. Istotnym czynnikiem ryzyka dla branży jest także presja ze strony chorób zwierząt – wynika z podsumowania.
Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz na podst. AGROmapa2025_06