
Pozycja mleczarzy na rynku europejskim niepewna
Rolnicy żądają godnych cen mleka. Stanowią ważne ogniwo w łańcuchu dostaw żywności, a ich ciężka praca musi być odpowiednio rekompensowana. Bez poczucia bezpieczeństwa finansowego ciężko mówić o przyszłości dla tego sektora produkcji.
Wielu rolników, pomimo nakładu dużych kosztów, nie otrzymuje zapłaty za mleko, która pokrywa ich wydatki. Dlatego Europejska Rada ds. Mleka (EMB) wyraźnie sygnalizuje, że bez poprawy warunków gospodarczych dla producentów mleka, zagrożonych jest tysiące gospodarstw mlecznych w całej Europie.
Apel EMB o reformy WPR
Europejska Rada ds. Mleka apeluje o konkretne reformy WPR i Wspólnej Organizacji Rynku (WOR). Jest to szczególnie ważne, gdyż rolnicy są najsłabszym ogniwem w łańcuchu żywnościowym. Jakich zatem reform polityki rolnej Unii Europejskiej żąda organizacja zrzeszająca europejskich mleczarzy?
Po pierwsze, muszą być zapewnione sprawiedliwe i adekwatne do ciężkiej pracy ceny. Po drugie, interesy producentów mleka należy chronić.
Jeśli te warunki zostaną spełnione, to finalne ogniwo łańcucha, czyli konsumenci nadal będą mogli liczyć na dostawy wysokiej jakości produktów mlecznych.
Rolnicy żądają zmian. Ceny mleka muszą być godne!
EMB przedstawia rozwiązania, które producentom mleka mają zapewnić odpowiednią pozycję na rynku, stabilność i sprawiedliwe ceny. Jakie zasady są brane pod uwagę? Otóż:
-
Szybka reakcja na kryzysy – należy opracować i wprowadzić mechanizmy, które zapobiegną nagłym spadkom cen mleka.
Krótko mówiąc, mają to być działania prewencyjne, czyli wdrażane zanim trzeba będzie w pośpiechu gasić pożary. - Wspólne działania rolników – producenci mleka muszą się jednoczyć, działać zrzeszeni w organizacjach producentów. Wówczas mają większą siłę negocjacyjną cen. To w konsekwencji chroniłoby ich przed zaniżonymi cenami skupu przez znacznie większe od nich firmy. Propozycja dotyczy też ustalenia maksymalnego limitu udziału w rynku unijnym na poziomie 30%.
- Zakaz sprzedaży poniżej kosztów – muszą zostać wprowadzone jasne i konkretne zasady, które zapewnią uczciwy handel, zapobiegną nieuczciwej konkurencji i wykorzystywaniu słabszych na rynku mleka.
- Umowy między producentami a przetwórcami – zapewnienie gwarancji uczciwości dadzą obowiązkowe umowy. Warunki współpracy pomiędzy stronami muszą być jasno i wyraźnie określone. W ten sposób zostaną zabezpieczone interesy rolników, którzy zyskają pewność, że płatność za ich produkt będzie w terminie i w ustalonej wcześniej cenie.
- Spółdzielnie przetwórcze – muszą dotyczyć ich te same prawa i obowiązki, co inne firmy na rynku rolnym.
Ważna rola polityków
- Najważniejsze jest, aby decydenci polityczni jasno skupili się na wzmocnieniu pozycji producentów i nie dali się zwieść innym interesom. Przyszłość europejskiego sektora mleczarskiego zależy od tego – mówi Poulsen.
Osoby decyzyjne, zarówno na szczeblu krajowym, jak i na europejskim wzywani są przez EMB do wdrażania zaproponowanych reform.
Aby dać realne wsparcie producentom mleka i wzmocnić ich pozycję w łańcuchu żywieniowym, kluczowe i konieczne zarazem jest, by stanąć w interesie mleczarzy. W dalszej perspektywie, gdy tak już się stanie, zrównoważona produkcja wysokiej jakości mleka w Europie będzie pewna.
Podsumowując, rolnik produkujący mleko musi mieć poczucie stabilności cen za wytwarzany produkt oraz ochronę przez nagłymi ich spadkami. Do tego niezwykle ważne jest wzmocnienie jego pozycji wobec przetwórców i wielkich sieci handlowych.
Albowiem, bez rolnika nie ma mleka... I już nawet silna pozycja przetwórców traci wtedy na znaczeniu.
Agnieszka Sawicka