Powolny wzrost gospodarczy w połączeniu ze stagnacją w populacji spowodował również zmniejszenie spożycia wieprzowiny w kraju, co w konsekwencji wpłynęło na zapotrzebowanie na serwatkę jako paszę.
StoryEditorŚwiatowy rynek mleka

Chińczycy trzymają się słabo. Jak to wpłynie na nasz rynek mleka?

16.03.2024., 15:00h
Amerykańska Rada ds. Eksportu Nabiału (USDEC) ponownie uznała Chiny za kluczowy element wpływający na kierunek eksportu przetworów mlecznych z USA i rynków światowych. Chiny są największym importerem produktów mlecznych na świecie. Nawet po spadku w 2022 r. i braku wzrostu w 2023 r. oczekuje się, że utrzymają tę pozycję w dłuższej perspektywie.

Prognozy gospodarcze dla Chin nie są optymistyczne

Oczekuje się, że głównym czynnikiem, który będzie miał znaczący wpływ na kierunek eksportu przetworów mlecznych z USA i na rynki światowe, będą Chiny, które utrzymają pozycję lidera importu w nadchodzących latach. Przyszła ścieżka wzrostu Chin jest mimo wszystko jednak niepewna. Prognozy gospodarcze dla Chin nie są optymistyczne.

Zaufanie konsumentów i inwestorów w Chinach jest obecnie najniższe od lat ze względu na problemy rynku mieszkaniowego, które zmniejszyły zamożność gospodarstw domowych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), Bank Światowy i inni prognostycy przewidują znaczny spadek PKB Chin w 2024 r. Oczekuje się, że w przyszłym roku nastąpi spadek spożycia nabiału w Chinach. Ma to związek z pogorszeniem wyników gospodarczych, szczególnie w sektorze usług gastronomicznych.

Wszystkiemu winna stagnacja chińskiej populacji

Powolny wzrost gospodarczy w połączeniu ze stagnacją w populacji spowodował również zmniejszenie spożycia wieprzowiny w kraju, co w konsekwencji wpłynęło na zapotrzebowanie na serwatkę jako paszę. Ponadto, dostępność mleka surowego w skupie b...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 11:43