Przewiduje się, że ceny przetworów mlecznych będą nadal spadać ze względu na rosnącą dostępność sezonową. Ma to związek ze szczytowym okresem produkcji w UE oraz utrzymywaniem się zapasów z poprzedniego roku.Pexels
StoryEditorAnalizy rynkowe

Czy Chiny uratują rynek mleka?

11.05.2023., 16:00h
Na rynku krajowym wciąż obserwujemy spadek cen mleka w skupie, co znajduje odzwierciedlenie w niedawno opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych. Obecnie mleko w Polsce kosztuje mniej niż w Unii Europejskiej. Średnia cena surowca skupionego w marcu 2023 r. w UE wyniosła 2,50 zł/l, podczas gdy w Polsce wyceniono je jedynie na 2,22 zł.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda obecna sytuacja na rynku mleka w naszym rejonie?
  • Jak Ukraina chce uratować rodzimy przemysł mleczarski?
  • Co może ożywić europejski rynek mleka?

Polska broni się przed napływem taniego surowca z Ukrainy

Są jednak podstawy do umiarkowanego optymizmu, bo w trakcie ostatniej aukcji na giełdzie w Nowej Zelandii ceny były wyższe niż dwa tygodnie temu.

Sytuacja w naszej części świata nie daje jednak podstaw do spokoju. Polska, co jest w pełni uzasadnione, broni się przed niekontrolowanym napływem taniego surowca z Ukrainy. Sąsiadujący z nami kraj ogarnięty wojną również pracuje nad programem stabilizującym rynek.

Nowa inicjatywa dla przemysłu mleczarskiego ma pomóc w ograniczeniu napięć w borykającym się z problemami sektorze. Zdaniem Arsena Didura, lidera Ukraińskiego Związku Mleczarskiego, przemysł mleczarski wszedł ostatnio w najgorszą fazę od początku rosyjskiej inwazji.

Sytuacja sektora mleczarskiego w Ukrainie nie napawa optymizmem

Wedle słów Didura, eksport prawie się zatrzymał, a winy upatruje między innymi w niedopatrzeniach ukraińskiego rządu w dwustronnych umowach celnych z dwoma krajam...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2023 19:42