Hodowcy bydła mlecznego, zwłaszcza w głównych państwach członkowskich produkujących mleko, takich jak Niemcy, Francja, Hiszpania i Polska, stoją przed ciągłymi wyzwaniami ze względu na spadek cen mleka od producentów i stale wysokie koszty produkcji.
StoryEditorŚwiatowy rynek mleka

Zły sygnał dla rynku mleka. Znaczny wzrost produkcji w Chinach

25.03.2024., 15:45h
Import produktów mlecznych do Chin spadł w roku poprzednim o 12%. Wynikało to głównie ze zwiększonej produkcji krajowej i zmniejszonego popytu. W 2023 r. import do Chin mleka w proszku, mleka w płynie i śmietanki wyniósł 2,6 mln ton. Spadek importu proszku wynikał przede wszystkim ze znacznego spadku wolumenu pełnego mleka w proszku, który w stosunku do roku poprzedniego zmniejszył się o 38%. Z drugiej strony, nastąpił niewielki wzrost importu mleka od OMP, którego wielkość wzrosła o 3% w 2023 r. w porównaniu do 2022 r.

Chiński rynek mleka rośnie w siłę

Jednocześnie, według danych USDA, chińska produkcja mleka osiągnęła w poprzednim roku łącznie 41 mld litrów, co stanowi 4,6% wzrostu w porównaniu do 2022 r. i 28% wzrostu w porównaniu ze statystykami za 2019 r. Istotnymi czynnikami mającymi na to wpływ była transformacja chińskiej gospodarki i jej wpływ na popyt, szczególnie na nabiał w branży gastronomicznej. Ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19 nie spełniło oczekiwań, co może być podstawą dość pesymistycznych prognoz na pozostałą część roku. Ostatecznie, doprowadziło to do dalszego spadku popytu w związku z większą powściągliwością finansową konsumentów.

Co dla wiodących producentów mleka oznacza wzrost chińskiej produkcji białego surowca?

Wzrost krajowej produkcji mleka w Chinach doprowadził do zmniejszenia zapotrzebowania na importowane mleko płynne i proszki mleczne. Przewiduje się, że tendencja ta utrzyma się przez cały bieżący rok i kolejne lata. W związku z powyższym przewiduje się, że będzie to miało istotny wpływ na światowy handel produktami mleczarskimi, powodując zmniejszenie popytu i potencjalnie spadek cen....

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 11:52