StoryEditorCeny świń

Ceny tuczników w Polsce przebiły kolejną barierę. Ale z Niemiec płynie niepokojący sygnał

31.08.2022., 22:08h
Krajowe ceny żywca wieprzowego znów zaliczyły spore podwyżki. Pękła bariera 8 zł/kg. Niestety, w Niemczech w tym tygodniu stawki nie drgnęły nawet o cent, co może zwiastować stagnację. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Zakłady mięsne znów podnoszą ceny tuczników

Ceny tuczników w Polsce cały czas idą w górę. Większość zakładów mięsnych zaoferowała podwyżki, i to znaczące, bo nawet o 50 gr więcej niż tydzień temu.

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 6,20 zł/kg do 8 zł/kg w wadze żywej.  Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9 zł/kg, ale na rynku pojawiają się oferty sięgające nawet 10 zł/kg. 

Natomiast z danych KOWR i MRiRW wynika, że w dniach 15–21.08.2022 r. na rynku krajowym odnotowano dalszy wzrost cen skupu żywca wieprzowego. Za świnie rzeźne w skupie dostawcy uzyskiwali przeciętnie 7,48 zł/kg, o 3,5 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 5,8 proc. więcej niż przed miesiącem. Cena żywca była o 47,5 proc. wyższa niż przed rokiem. Rok temu cena ta wynosiła 5,07 zł/kg, a 10 lat temu - 5,66 zł/kg.

- W Polsce ceny skupu za klasę E w ostatnim tygodniu wzrosły do poziomu średnio 9,70 zł kg (+0,20 t/t) - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Rośnie import wieprzowiny do Polski

Polpig zauważa, że krajowy rynek wieprzowiny od wielu lat boryka się z brakiem samowystarczalności.

- Niestety ujemne saldo wymiany handlowej pogłębiło się w pierwszym półroczu 2022 r. i wyniosło 199 tys. ton. W tym samym okresie ubiegłego roku deficyt w handlu zagranicznym wieprzowiną wyniósł 116 tys. ton. Pogłowie i produkcja żywca mocno została ograniczona, a liczba ubojów znacząco spadła - podkreśla Polpig. 

Mocno rosnący import mięsa do kraju w okresie I-VI 2022 r. zbliżył się do 383 tys. t, wobec 330 tys. t przed rokiem.

- To o ponad 16 proc. więcej. Najwięcej surowca trafiło do Polski z Danii, Belgii i Niemiec. W przypadku żywych sztuk import odnotował wzrost o 2,5 proc., do 114,6 tys. t. Najwięcej przyjechało z Danii (90 proc. ogółu) - wyjaśniają w najnowszej analizie rynkowej eksperci banku ING.

W Niemczech ostre hamowanie. Cena tuczników przestała rosnąć

W Niemczech po trzech tygodniach dynamicznego wzrostu cen, podwyżki wyhamowały. 31 sierpnia, na dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E pozostały takie same, jak w ubiegłym tygodniu. Stawka wynosi 2,05 euro/kg i będzie obowiązywała do 7 września.

- Asortyment świń przeznaczonych do uboju jest nieco większy regionalnie, ale ogólnie pozostaje niewielki. Popyt utrzymuje się na stałym poziomie, a cena pozostaje stabilna - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Ceny skupu żywca wieprzowego pną się do góry w innych krajach unijnych. Rosnące wysokie koszy pasz i utrzymujący się przez stosunkowo długi okres brak opłacalności produkcji były powodem likwidacji wielu stad trzody chlewnej w UE. Dlatego podaż tuczników jest tam niewielka, a panujące upały powodują słabe przyrosty zwierząt.

- Cen skupu tuczników rosną na europejskich rynkach. Największe wzrosty  w stosunku do ubiegłego tygodnia  zanotowano w Belgii (+9₵), w Holandii (+9₵), Francji (+3₵). Na południu Europy koniec wakacji przyniósł dużo mniejsze podwyżki, ale trend wzrostowy był kontynuowany według notowań ISN. - wyjaśnia Polpig.

Ceny tuczników mogą dalej rosnąć

W kraju cen trzody chlewnej rosną praktycznie nieprzerwanie od połowy maja. Analitycy rynkowi spodziewają się dalszych podwyżek. 

- Wzrostom sprzyja utrzymujący się popyt na wieprzowinę. Ubojnie i zakłady przetwórcze chcąc realizować swoje zamówienia muszą podwyższać oferowane stawki - wyjaśniają eksperci ING.

Podobnego zdania jest też rzecznik prasowy PZHiPTC POLSUS Bartosz Czarniak, który zaznacza, że tuczniki mogą zdrożeć w związku z wysokimi cenami surowców energetycznych.

- W bardzo trudnym punkcie są teraz drobiarze, ponieważ gaz jest zwykle podstawowym paliwem do ogrzewania kurników, a to mocno podniesie koszty dla wstawień w okresie chłodniejszym. Jeżeli stawki za drób wzrosną, również i w świniach spodziewam się takiego wzrostu. Jakie to będą wzrosty? Nie będę tutaj wyrokował, ponieważ mam za mało danych, szczególnie ze stawek, jakie płaci handel za mięso, ale spodziewam się, że w ciągu tygodnia, maksymalnie dwóch, przekroczymy próg 10 zł za kg  klasie E w oficjalnych cennikach - pisał w ubiegłym tygodniu Czarniak.

O podwyżkach do 10 zł/kg wbc mówił już w maju Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 26 sierpnia 2022 roku?

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” wynika, że ceny skupu świń w większości skupów ponownie wzrosły.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 7,10 zł/kg (wzrost o 15 gr),

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,50-7,50 zł/kg (wzrost o 30 gr),

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,50 zł/kg (wzrost o 50 gr),
 • Złotex, Złoczew - 7,40 zł/kg (wzrost o 40 gr),
 • PPHU Kawiks Patoki - 6,90-7,50 zł/kg (bez zmian),

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 6,20-7,00 zł/kg (bez zmian), oraz 8,80 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 8,00zł/kg (wzrost o 50 gr),

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,30 zł/kg (wzrost o 30 gr),

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7,25-7,70 zł/kg (wzrost o 20-25 gr)
 • Mróz – 9,00 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 17:18