Minister rolnictwa zaprzecza informacjom, że w Polsce jest 9,6 mln ton zapasów zbożaMRiRW
StoryEditorIle jest zboża w magazynach?

Minister zaprzecza, że Polska tonie w zbożu. "Wliczone są chrupki i herbatniki"

30.06.2023., 14:30h
Minister rolnictwa zaprzecza informacjom, że w Polsce jest 9,6 mln ton zapasów zboża. Jego zdaniem ta liczba uwzględnia też makarony czy herbatniki, a sytuacja ze zbożem "jest na dobrej drodze". - Chciałbym uspokoić wszystkich, którzy czatują na głowę Telusa, że tak łatwo nie będzie - zapewnił minister.

IERiGŻ wyliczył, że mamy ogromne zapasy zbóż

- W Polsce zapasy zbóż wynoszą 6-9,6 mln ton - takie dane przedstawiła „Rzeczpospolita” w oparciu o wyliczenia analityka rynku zbóż Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej dr. Wiesława Łopaciuka.

- Oto skąd wzięła się gigantyczna nadwyżka: ubiegłoroczne żniwa to 35,7 mln ton, do tego import z Ukrainy - 5 mln ton. Skonsumowaliśmy 25 mln ton, a wyeksportowaliśmy około 12,6 mln ton. Do pozostałych w ten sposób 3 mln ton należy doliczyć zapasy z 2022 r. w wysokości 6,5 mln ton. W magazynach mamy więc według różnych szacunków od 6 do 9,6 mln ton zboża - pisze "Rzeczpospolita".

Telus: w zapasach zboża są uwzględnione m.in. chrupki, herbatniki

Do tych wyliczeń odniósł się minister rolnictwa Robert Telus. Ocenił, że zapasy są tak duże, bo uwzględniają nie tylko zboża, ale i inne produkty.

- Media podają nieprawdziwe informacje, że Polska ma zapas zboża 6-9,6 mln ton. Są w tym uwzględnione inne zboża oraz mąki, grysiki, kasze, słód, gluten, ciasta, makarony, płatki, chleb, chrupki, herbatniki, mace, tosty. To spowodowało, że tego jest tak dużo - poinformował Telus.

Telus: mamy ok. 4 mln ton zboża w magazynach. "Uspokajam tych, którzy czatują na głowę Telusa"

Zaznaczył, że szacunki zapasów firm komercyjnych są dużo niższe: według Infograin mamy ok. 4,3 mln ton zapasów, a według Sparks – 3 mln ton. Z danych ministerstwa wynika, że jest to ok. 4 mln ton.

- Chciałbym uspokoić wszystkich, którzy czatują na głowę Telusa, że tak łatwo nie będzie. Sytuacja ze zbożem jest na dobrej drodze, choć oczywiście nie jest jeszcze załatwiona całkowicie – podał minister. Wyliczył przy tym, że przez ostatnie 4 miesiące udało się wyeksportować ok. 4, 5 mln ton zboża.

- Miesięcznie wykorzystujemy ok. 2,5 mln ton na własny użytek hodowlany. Więc nawet gdybyśmy mieli 6 mln ton zapasów, to jest to zapas na 2 miesiące. Zależało mi na ściągnięciu nadwyżki zboża od rolników, co udało się w 70 proc. – poinformował minister.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 15:45