StoryEditorCeny nawozów

Jaka jest cena obornika na koniec sierpnia 2022?

23.08.2022., 17:08h
Stale rosnące ceny nawozów naturalnych i ich zmniejszona dostępność na rynku sprawiły, że znacząco zwiększył się popyt na obornik oraz inne nawozy organiczne. Zwiększony popyt, pociągnął za sobą oczywiście wzrost cen. Ile rolnik obecnie musi zapłacić za tonę obornika?

Rosnące zainteresowanie nawozami organicznymi pociągnęły za sobą wzrost ich cen

W dobie nawozowego kryzysu, szczęśliwy są hodowcy, którzy poza produkcją roślinną prowadzą też produkcję zwierzęcą. Szybujące ceny nawozów mineralnych oraz ich ograniczona produkcja wymusiły na rolnikach sięgnięcie po nawozy naturalne. Wzrost popytu przełożył się na wyższe ceny obornika, a także załadunku i transportu, co nierozłącznie związane jest ze wzrostem cen paliw. 

Już w kwietniu wzrost cen obornika w stosunku do ubiegłego roku oscylował w przedziale 20-40% w zależności od województwa i zagęszczenia hodowców utrzymujących bydło, drób czy konie. W przypadku Podkarpacia kwietniowa cena za tonę obornika bydlęcego dobiła do 150 zł. Najtaniej obornik bydlęcy można było dostać na Warmii i Mazurach, tam cena wynosiła nawet 30 zł za tonę. 

Czytaj więcej: Jakie są ceny obornika, gnojowicy, słomy, siana i sianokiszonki?

Rolnik z Pomorskiego: Za 40 zł za tonę to nawet do pryzmy nie podjadę

Po zaledwie czterech miesiącach nadal widać utrzymujący się trend wzrostowy cen nawozów naturalnych. Dla przykładu, w kwietniu w Wielkopolsce cena za tonę obornika bydlęcego mieściła się w przedziale 50-60 zł. Obecnie za tę samą ilośc trzeba zapłacić już 80-100 zł. Jak komentują rolnicy z na forach internetowych, nie jest to wcale wygórowana cena w tym regionie. W Kujawsko-Pomorskim ceny obornika wahają się w przedziale 50-70 zł/t w zależności od powiatu.

Niektórzy gospodarze przekonują, że chytry dwa razy traci i sprzedaż obornika za 40 zł za tonę przy dużej ilości daje nadal uczciwy zarobek i niemały dodatek do budżetu gospodarstwa. Inni rolnicy żartobliwie komentują, że za taką cenę nie opłaca im się nawet podjeżdżać do pryzmy. Jedno jest pewne - w dobie rosnących kosztów produkcji rolnej oraz zawirowań na rynku nawozów mineralnych, warto liczyć każdą złotówkę i szukać oszczędności tam gdzie się da. 

Ceny nawozów naturalnych będą dalej rosnąć?

Jest to niewykluczone, bowiem producenci nawozów Grupa Azoty i ANWIL powiadomili o wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych w odpowiedzi na rekordowy wręcz wzrost cen gazu ziemnego w Europie. 

Czytaj więcej: Rolnicy po nokaucie. Anwil wstrzymuje produkcję nawozów azotowych

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 09:57