Przez wysokie ceny nawozow rolnikom nie oplaci sie produkcja zboz
StoryEditorCeny rolnicze

Przez wysokie ceny nawozów rolnikom nie opłaci się produkcja zbóż?

30.12.2021., 12:12h
Wielkopolska Izba Rolnicza przeanalizowała opłacalność produkcji zbóż po ostatnich ogromnych podwyżkach cen nawozów. Izba podaje, że obecna relacja ceny nawozów do cen pszenicy wskazuje na brak opłacalności produkcji rolnej. Najbardziej odczują to rolnicy z małych i średnich gospodarstw oraz konsumenci.

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej interweniuje w sprawie wysokich cen nawozów

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia zaczęły napływać informacje od dystrybutorów nawozów o ogromnej podwyżce niektórych nawozów mineralnych, zwłaszcza saletry amonowej oraz mocznika. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule: „SZOK! Ceny nawozów eksplodowały. Tak drogo jeszcze nie było”.

Z tego powodu Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej zdecydował się na interwencji u ministra rolnictwa. Szef WIR w piśmie skierowanym do Henryka Kowalczyka wskazuje, że to już kolejna w 2021 roku tak drastyczna podwyżka cen nawozów.

Ceny saletry amonowej wzrosły o ponad 330%, a mocznika o 280%

Prezes samorządu rolniczego w Wielkopolsce podał także jak bardzo ceny tych dwóch nawozów zdrożały w tym roku i to pomimo zapowiadanej przez rząd stabilizacji na rynku nawozowym.

Ceny nawozów w 2021 roku

Saletra amonowa:

  • Styczeń 2021 – 1077,77 zł/t
  • Październik 2021 - 2651,00 zł/t
  • Grudzień 2021 (29.12) - 4649,67 zł/t

Mocznik:

  • Styczeń 2021 – 1400,00 zł/t
  • Październik 2021 - 3311,71 zł/t
  • Grudzień 2021 (29.12) - 5320,00 zł/t

Oznacza to wzrost cen saletry amonowej o 331% w ciągu roku, a mocznika o 280%!

W swoim piśmie szef WIR podkreśla także ,że Wielkopolska Izba Rolnicza od ponad 20 lat monitoruje rynek rolny i prowadzi analizy opłacalności produkcji rolnej. Z zebranych danych wynika, że tak wysokich cen nawozów mineralnych nie było w ciągu ostatnich 21 lat.  Na poparcie swych słów załączył wykaz średnich cen saletry amonowej w XXI wieku.

Średnia cena aletry amonowej od 2000 roku - źródła Wielkopolska Izba Rolnicza

–  Analizując dane wieloletnie, możemy powiedzieć, że nigdy dotąd nie było tak niekorzystnej sytuacji jeśli chodzi o stosunek ceny saletry amonowej do ceny pszenicy. Dotychczas stosunek ten wynosił 1:1,2(1,5), obecnie zaś wynosi 1:3,5. To wyraźnie wskazuje na brak opłacalności produkcji rolnej, przy obecnych cenach na środki do produkcji – podkreśla Piotr Walkowski w liście do wicepremiera Kowalczyka.

Taki wysokie ceny nawozów uderzą w rolników i konsumentów

Co więcej, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej uważa, że tak horrendalnie wysokie ceny nawozów mineralnych są nieuzasadnione i nie mają odzwierciedlenia we wzrostowym poziomie cen płodów rolnych.

Rosnące koszty produkcji uderzają głównie w mniejsze i średnie gospodarstwa, które stanowią podstawę ustroju rolnego państwa. Sytuacja ta powoduje ograniczenie możliwości ich rozwoju. Wzrost cen środków produkcji przełoży się z jednej strony na spadek rentowności produkcji rolniczej, a z drugiej strony – będzie miał wpływ na dalsze wzrosty cen żywności – dodaje Piotr Walkowski.

Prezes izby wskazuje ministrowi rolnictwa na jeszcze jeden istotny problem związany z nawozami. Oprócz wysokich cen, rolnicy mają coraz częściej problem z zakupem jakiejkolwiek ilości nawozu.

Na zakończenie Piotr Walkowski apeluje do Henryka Kowalczyka jako wicepremiera i ministra rolnictwa o podjęcie pilnych działań, mających na celu zahamowanie rosnących cen nawozów.

Jak resort rolnictwa tłumaczy się z wysokich cen nawozów

Niedawno ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na wcześniejsze apele Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie cen nawozów. W swojej odpowiedzi przedstawiciele resortu rolnictwa wskazują, że podwyżki cen nawozów mineralnych są związane głownie z wyraźnym wzrostem cen surowców, głównie gazu ziemnego, wykorzystywanych do ich produkcji na całym świecie.

Obecnie około 97% nawozów azotowych powstaje na bazie amoniaku, a z kolei aż 80-90% całkowitych kosztów produkcji amoniaku wynika z cen gazu ziemnego, który jest jego główną składową. Wahania cen gazu są głównym powodem dla przemysłowego wytwarzania nawozów azotowych.

Więcej na ten temat tu: „Jak ministerstwo rolnictwa wyjaśnia drastyczne podwyżki nawozów?”.

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. maj 2024 21:40