StoryEditorwiadomości z branży

Hydroponiczna uprawa roślin rolniczych. Na czym polega?

08.02.2021., 13:02h
Sposoby upraw roślin ulegają ciągłym zmianom. Szuka się sposobów na ich modyfikacje, wprowadza innowacje. Badacze z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali innowacyjny sposób uprawy warzyw w warunkach pełnej kontroli. Na czym to polega?

Czym charakteryzuje się hydroponiczny sposób uprawy roślin?

Hydroponika, znana jako bezglebowa uprawa roślin, polega na uprawie z wykorzystaniem pożywek wodnych. Umożliwia to produkcje roślinną w sztucznych warunkach domowych i na dużą skalę w szklarniach czy namiotach. Wykorzystywana jest przy uprawach ziół, warzyw i kwiatów. Wiąże się z wieloma korzyściami w porównaniu do uprawy glebowej, m.in.  uprawą na terenach suchych, brakiem ograniczeń w zmianowaniu roślin, eliminacją ciężkich zabiegów agrotechnicznych czy oszczędnością wody.

W uproszczonych warunkach domowych doskonale znaną, nawet dzieciom, rośliną uprawianą w ten sposób jest rzeżucha.

Ekologiczna, tania i kontrolowana uprawa powstała dzięki polskim badaczom

Badacze z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie poszli o krok dalej i na zlecenie prywatnej firmy opracowali modułową uprawę hydroponiczną z systemem kontroli jej warunków. Okazuje się, że jest to pierwsza tego typu uprawa w Polsce, wykorzystująca kontener uprawowy. Dodatkowo jest to ekologiczny i tani sposób uprawy.

Kierownik Katedry Gleboznawstwa i Agrofizyki dr hab. inż. Tomasz Zaleski w swoich słowach podkreśla innowacyjność projektu, który powstał dzięki zaangażowaniu, pomysłowości i doświadczeniu naukowców związanych z rolnictwem, ogrodnictwem czy inżynierią mechaniczną. Końcowy efekt jest odzwierciedleniem wizji inwestora.

W jaki sposób powstał kontener do uprawy hydroponicznej?

Podstawę całego mechanizmu tworzy morski kontener chłodniczy, przystosowany do niemal każdych warunków klimatycznych, dzięki zastosowanej automatyzacji w kontroli temperatury atmosferycznej. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

Mimo, że na razie uprawiane w ten sposób niskie warzywa liściaste i zioła są tylko na terenie uniwersytetu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką hodowlę prowadzić  gdziekolwiek indziej.

Warunki stworzone do uprawy w  12- metrowym kontenerze morskim pozwalają na uprawę całoroczną, a także skutecznie obniżają zużycie wody. Źródłem światłą są lampy LED o dobranym odpowiednio promieniowaniu i to one decydują o tempie wzrostu roślin, wielkości plonów, a także ich jakości.

Twórcami kontenera z modułową uprawą hydroponiczną są dr hab. inż. Tomasz Zaleski, dr inż. Anna Kołton i dr hab. inż. Jarosław Knaga. Serwis „ Nauka w Polsce”  informuje, ze realizacja projektu była możliwa dzięki środkom unijnym w ramach programu „Bon na Innwoacje”. 

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjecie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 11:23