Kontrola zbóż przez PIORINPIORiN
StoryEditorPIORIN - kontrola

Inspektorzy PIORIN wchodzą na pola rolników. Co sprawdzają?

10.08.2023., 16:00h
Inspektorzy PIORIN prowadzą kontrole zbóż w uprawach na terenie Polski. Ich wizyta, choć odbywana w słusznej sprawie, może niepokoić rolników. Czy jest się czego obawiać?

Kontrola prowadzona przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa odbywa się w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego produktów pochodzenia roślinnego, które po zbiorze ziarna i jego przetworzeniu, są wprowadzane do obrotu. Jednym z niezbędnych elementów umożliwiających zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego jest nadzór nad produkcją pierwotną żywności pochodzenia roślinnego, czyli m.in. zbóż.

Dlaczego PIORIN bada zboża na obecność sporyszu i fuzariozy?

PIORIN bada zboża na obecność sporyszu i fuzariozy, ponieważ Komisja Europejska wydała zalecenia w sprawie monitorowania występowania alkaloidów sporyszu w paszy i żywności.

– Wśród zagrożeń, które mogą wystąpić w zbożach, są zanieczyszczenia niepożądanymi substancjami produktów zbożowych, do których należą mykotoksyny wytwarzane przez patogeny grzybowe, takie jak sporysz (Claviceps purpurea) czy fuzarioza (Fusarium spp.) – mówi dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej, Agnieszka Sahajdak.

W związku z czym PIORIN prowadzi monitoringi plantacji zbóż pod kątem występowania sporyszu zbóż i fuzariozy kłosów.

Czy są wprowadzone ograniczenia zawartości grzybów w uprawach?

Każdego rolnika uprawiającego zboża w Unii Europejskiej obowiązują wprowadzone ograniczenia prawne w zakresie m.in.:

  • zawartości mykotoksyn pr produkowanych przez grzyby Fusarium w ziarnie pszenicy przeznaczonym do spożycia przez ludzi,
  • opracowane wytyczne, co do zawartości mykotoksyn w ziarnie przeznaczonym na pasze.

Co kontroluje PIORIN w zbożach?

Podczas kontroli zbóż prowadzonej przez PIORIN badane są m.in. warunki meteorologiczne, czyli:

  • wilgotność (występowanie rosy, mgły, opadów).

Co jest istotne ze względu na to, że ma ona znaczenie dla rozwoju powyższych patogenów.

Czy PIORIN prowadzi kontrolę zbóż w magazynach?

Jak poinformowała dyrektor Sahajdak, kontrole, które prowadzi PIORIN w uprawach zbóż, nie obejmują ziarna zmagazynowanego w spichlerzach. Rolnicy nie muszą się więc obawiać, że pewnego dnia na ich podwórka wkroczy inspekcja z PIORIN-u.

– Działania są realizowane przez PIORiN na podstawie metodyki opracowanej przez Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu i obejmują tylko plantacje zbóż. PIORiN nie kontroluje pod kątem tych agrofagów ziarna w magazynach – zapewniła Sahajdak.

Co dzieje się po kontroli PIORIN-u w uprawie zbóż?

Po zakończonej kontroli zgromadzone dane są przekazywane do Państwowego Instytutu Badawczego w celu ich opracowania. Następnie te informacje trafiają do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który wykorzystuje je w analizie ryzyka planowania kontroli w ramach monitoringu stężenia mykotoksyn w żywności, który prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Czy PIORIN musi poinformować rolnika o tym, że będzie kontrola na jego polu?

Jak się okazuje, inspektorzy PIORIN-u nie mają obowiązku informowania rolnika o tym, że zamierzają kontrolować jego uprawę, gdyż warunkują im to przepisy prawa.

– Przepisy ustawy o ochronie roślin przed agrofagami uprawniają inspektorów PIORiN do wstępu m.in. na grunty w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności kontrolnych lub zadań Inspekcji, niemniej w praktyce, w miarę możliwości ze względów organizacyjnych, inspektorzy informują rolników o lustracji ich plantacji – podsumowuje Sahajdak.

Przeczytaj również: PIORIN kontroluje opryskiwacze. Jaka kara czeka rolnika za złe użytkowanie?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: PIORIN

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 02:03