StoryEditorkukurydza

Jakie odmiany kukurydzy na ziarno dają najlepszy plon ekonomiczny?

20.02.2023., 20:02h
Ubiegły rok pokazał, jak wielkie znaczenie w ekonomii produkcji ma cecha dry down. Rolnicy specjalizujący się w uprawie kukurydzy ziarnowej doskonale wiedzą, ile w ich rejonie kosztuje zbicie 1% wilgotności w przeliczeniu na tonę ziarna.

Oczywiście są różne suszarnie, różne rozwiązania, ale niewielu rolników dysponuje własnym zapleczem do suszenia. To daje komfort i czasami niezłą przebitkę w cenie. Dosuszenie ziarna pozwala na jego przechowanie i sprzedaż w dowolnym momencie. Można oczywiście bez problemu sprzedać mokre ziarno, ale też kupcy uwzględniają w rozliczeniu koszty, które trzeba ponieść na zbicie wilgotności. Co poza szybkim oddawaniem wody brać pod uwagę przy wyborze odmian kukurydzy ziarnowej? To wiele cech, które mają wpływ nie tylko na plon w tonach, ale na plon ekonomiczny.

Jak obliczyć plon ekonomiczny w uprawie kukurydzy?

Opłacalność uprawy kukurydzy na ziarno trzeba oceniać nie przez plon ziarna mokrego, lecz tzw. plon ekonomiczny, uwzględniający w kalkulacji koszt dosuszenia. Bardzo cenne i ciekawe informacje można znaleźć w publikacjach prof. Tadeusza Michalskiego. Jakiś czas temu opisywaliśmy metodologię autorstwa profesora do przeliczania zebranego plonu ziarna na tzw. plon ekonomiczny i warto to przypomnieć. To autorski wzór, który w ujęciu matematycznym pokazuje wynikającą z praktycznych obserwacji zależność, że o 1% większa wilgotność oznacza niższą wa...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 21:26