Im chłodniejsza wiosna, tym większe straty wyrządza ploniarka, zwłaszcza kiedy kukurydzę w fazie 1–3 liści przetrzyma chłód. Wtedy larwy mają warunki idealne i z łatwością niszczą zawiązki liści, stożki wzrostu, a czasami nawet zawiązki wiechy. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby kukurydza możliwie szybko przeszła przez fazę 1–3 liści. Bardzo pomocne jest w tym zlokalizowane nawożenie fosforanem amonu, dokarmianie kukurydzy cynkiem i borem, a także stosowanie biostymulatorów. Zdecydowanie lepiej bronią się przed ploniarką odmiany z ziarnem flintMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa kukurydzy

Jakie są optymalne warunki siewu kukurydzy przy chłodnej wiośnie?

04.05.2023., 13:00h
Połowa kwietnia to w większości rejonów Polski optymalny termin siewu kukurydzy. W najcieplejszych rejonach rolnicy trochę ryzykownie zaczynają siewy praktycznie z początkiem kwietnia.

Jak zaznaczyłem, tak wczesny siew jest ryzykowny i uzasadniony tylko przy odmianach z ziarnem flint, o zdecydowanie niższym minimum termicznym i o znacznie mocniejszym wigorze wiosennym w porównaniu z typowymi dentami.

Z artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób wyznaczyć optymalny termin siewu kukurydzy?
  • Jakie warunki sprzyjają siewom odmian typu flint, a jakim typu dent?
  • Jakie nawozy ograniczą pojawy ploniarki?

Przy siewie kukurydzy bardziej niż jego termin ważna jest temperatura gleby

Tak czy inaczej, ryzyko bardzo wczesnego siewu jest spore, bo chłodna pogoda bezpośrednio po siewie kukurydzy hamuje możliwość pobierania fosforu i azotu. Przyhamowuje to rozwój systemu korzeniowego i wydłuża czas trwania fazy między 1 a 3 liściem. To zaś jest przyczyną wysokich strat wyrządzanych przez ploniarkę zbożówkę. Dlatego dziś chcę wskazać pewne zagrożenia dla początkowego wzrostu kukurydzy już zasianej i wyjaśnić kilka aspektów dla tych, którzy przesunęli siewy na początek maja.

Warto zaznaczyć, że w okresie ostatnich 20 lat termin siewu kukurydzy przyspieszył się w Polsce aż o 20 dni. Daje to o 20 dni dłuższą wegetację i umożliwia upraw...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 22:42