StoryEditorowies

Mieszanka owsa i wyki to sposób na dobrej jakości i tanie białko dla krów

09.11.2020., 14:11h
Polecam mieszankę owsa z wyką. Jest to uprawa prosta i niskonakładowa. Jeżeli ktoś ma słabsze stanowiska to niech uwierzy, że naprawdę może na nich produkować wysokiej jakości pasze – przekonuje Kazimierza Więcków, rolnik spod Mrągowa.
W majowym artykule opisywaliśmy gospodarstwo Agnieszki i Kazimierza Więcków z Bożej Wólki w powiecie mrągowskim, którzy wiosną wysiali mieszankę owsa z wyką. Hodowcy mając stado bydła liczące prawie 300 sztuk, wciąż szukają upraw, które pozwolą pozyskać jak największe ilości białka z pola. Jest to najtańsze białko, więc warto o nie powalczyć, bo przy układaniu dawki dla wysokowydajnego stada każdy gram tańszego białka ma znaczenie i wpływa na rentowność.

Na jakich glebach i jak gęsto siać mieszankę owsa i wyki?

Wiosną rolnik posiał mieszankę owsa z wyką, bo mieszanki roślin strączkowych ze zbożami potrafią dobrze wykorzystać warunki siedliskowe, w których rosną. Przypomnijmy, że w mieszance wysiano 60 proc. owsa i 40 proc. wyki, w sumie około 220 kg/ha. Hodowca celowo zwiększył obsadę, bo chciał mieć pewność, że będzie miał co zbierać, nawet jeżeli część roślin nie wykiełkuje. Przeznaczył pod uprawę owsa z wyką gleby IV i V klasy, o uregulowanym pH ok. 6,5. Stanowisko było dość dobre, bo po kukurydzy, poza tym zastosowano obornik i nawóz wieloskładnikowy NPK 8:20:30 w dawce 200 kg/ha.
Plantacja w dniu 16 lipca, chwasty pojawiały się na polu, ale w małej ilości nie stanowiły problemu. A warto dodać, że rolnik nie wykonywał żadnych zabiegów herbicydowych, tylko monitorował pola
  • Plantacja w dni...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 17:53