StoryEditornawożenie

Rolnicy z lubelskiego postawili na nawożenie organiczne. Nakłady są niższe, a plon wyższy

05.12.2022., 12:12h
Uprawa zbóż i rzepaku, produkcja żywca, wyrób wędlin, skup malin a w planach usługi rolnicze. W gospodarstwie państwa Hałabisów stawiają na zróżnicowane źródła dochodu uznając to rozwiązanie za stabilniejsze niż ścisła specjalizacja w jednej dziedzinie. W ich gospodarstwie z uwagi na produkcję zwierzęcą ważną rolę w agrotechnice odgrywa nawożenie obornikiem.

Startowaliśmy z żoną trzydzieści lat temu praktycznie od zera – wspomina Sławomir Hałabis. – Dwa hektary, żadnych maszyn ani budynków gospodarczych.

Teraz państwo Hałabisowie uprawiają 78 ha (w większości własnych), a także zajmują się produkcją tuczników (1500 rocznie), obecnie w cyklu otwartym. W ub. roku uruchomili przydomową masarnię, gdzie z surowca pochodzącego z własnej produkcji wytwarzają wędliny sprzedawane w ramach RHD. Rodzinne gospodarstwo w Górach w pow. kraśnickim prowadzą wspólnie z synem Marcinem.

Hodowla świń to w naszej rodzinie tradycja od kilku pokoleń – mówi Marcin Hałabis. – A "po drodze" były prowadzone przez nas jeszcze punkty skupu żywca, czy transport tuczników do zakładów mięsnych – dodaje jego ojciec.

Zboża są uprawiane w gospodarstwie na cele paszowe

  • Zboża są uprawiane w gospodarstwie na cele paszowe

Gospodarstwo hoduje świnie na głębokiej ściółce

W gospodarstwie rozważają rozpoczęcie wiosną kompleksowego remontu chlewni i budowę hali. Wysokie ceny praktycznie wszystkiego, co wiąże się z inwestycją nie zachęcają do jej rozpoczęcia. Z drugiej strony, budynek chlewni ma już swoje lata i remont byłby wskazany.

Niezależnie...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 03:36