StoryEditorwiadomości z branży

Rolniku, zapisz się na 63. konferencję IOR-PIB

21.11.2022., 11:11h
Ruszyła rejestracja online na Konferencję Ochrony Roślin ‒ 63. Sesję Naukową Instytutu Ochrony Roślin ‒ PIB. Konferencja odbędzie się w dniach 15–16 lutego 2023 r. w Poznaniu i tym razem będzie tylko w formule stacjonarnej.

Rolnictwo ma wiele wymiarów, warto je poznać

„Europejski Zielony Ład”, zmiany klimatyczne i dotkliwe susze, migracje agrofagów, ograniczona podaż środków ochrony roślin, kryzys w Ukrainie i kryzys energetyczny – dziś to poważne wyzwania i zagrożenia, ale też nowe możliwości rozwoju rolnictwa jutro. Dlatego na temat przewodni 63. Sesji Naukowej wybrano „Wyzwania i szanse w produkcji i ochronie roślin”.

Konferencja Ochrony Roślin to idealne miejsce, aby zaprezentować wielowymiarowość priorytetowych wyzwań w rolnictwie, wśród których ochrona roślin odgrywa kluczową rolę. Jednak nie zawsze znane i praktykowane metody ochrony roślin w pełni wpisują się w nowoczesną strategię walki z agrofagami. Zmieniają się bowiem: sytuacja ekonomiczno-prawna, wymagania środowiskowe, kalendarz zabiegów, dostępność substancji czynnych, etologia agrofagów, a także narzędzia wykorzystywane w ochronie roślin. Dlatego trzeba stawić czoła tym wyzwaniom i przekuć je w szanse. Sesja Naukowa IOR – PIB to doskonałe miejsce, aby tego dokonać – mówi dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR – PIB, dyrektor IOR – PIB.

W jaki sposób ograniczyć chemię w rolnictwie?

Myśl przewodnia Konferencji nawiązuje do założeń strategii „Europejski Zielony Ład”, w której nadrzędnym celem jest znaczne ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów. Można go zrealizować m.in. poprzez wprowadzenie innowacyjnych i alternatywnych sposobów ochrony oraz zwiększenie produkcji ekologicznej. Szansą jest zatem intensywny rozwój metod niechemicznych (w tym biologicznych i hodowlanych) wykorzystanie biostymulatorów, rozwój rolnictwa precyzyjnego i techniki ochrony roślin. Te tematy będą poruszane w referatach, sesji posterowej i panelach dyskusyjnych. Udział w sesji jest płatny, a szczegóły znajdują się na stronie www.snior.pl

Marek Kalinowski

Za informacją IOR – PIB

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 47/2022 na str. 20. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. lipiec 2024 02:09